ЧУВАЈТЕ ГО ЛИЦЕТО:Јапонска маска која симнува 10 години од вашето лице

Поврзано

ГОЛЕМ БРОЈ ЖЕНИ ГО ИМААТ ОВОЈ ПРОБЛЕМ: Ослободeте се од цeлулотот и спречете негово дополнително таложење

Бopбaта со целулитот е најактуелна во пролетните и во летните месеци. Тогаш цeлулитот што се „таложел“ во зимските месеци...

ВНИМAВAЈТЕ, ОВА СЕ СТAПИЦИТE: И од здравата храна качувате килограми

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради...

(Видео) НАУЧНО ДОКАЖАНО: Како да согорувате калории додека седите или спиете?

Да, постојат 7 научно потврдени начини на кои може да се согоруваме калории дури и додека не правиме ништо,...

Јапонците одамна се познати по својата убавина и младешки изглед, и сето ова се должи на една вековна тајна скриена во оризот. Тој е исклучително богат со линолеинска киселина и сквален (Squalene) – моќни, стимулирајќи го производството на колагенски антоксиданти, кои во голема мера го забавуваат појавувањето на брчките.

Покрај тоа, скваленот во оризот ја заштитува кожата од штетните ефекти на сончевата светлина, а оризот во целина е богат со витамин Е, како и смеса, позната по својата способност да го заштити срцето и да го намали холестеролот. За жал, со исклучок на Јапонците, повеќе луѓе не се свесни за овие научно поддржани факти.

Што се однесува до подмладување на кожата, оризот генерално се смета за вистински подарок од природата поради чудата што ги прави за нашиот изглед. Сами ќе се уверите ако исполните барем една процедура во домашни услови. За да ја направите најстарата јапонска маска за подмладување, потребни ви се 2-3 супени лажици суров ориз по ваш избор кој се вари додека не омекне. Ставете го во ладна вода, оставете постепено да се свари, додека омекне. Прецедете ја водата во која се варел оризот, во посебен сад. Исплакнете го и измешајте со една лажица топло млеко. Мешајте додека состојките не се соединат добро, и додадете една лажица мед. Нанесете обилно количество од маската на лицето. Секогаш користете ја маската на чиста, сува кожа и оставете ја да се исуши на лицето.

Нежно отстранете ја исушената смеса по половина час и исплакнете го лицето со вода од ориз. Освен овие корисни својства, оризовата вода е одличен навлажнувач за кожата, содржи многу антиоксиданти и има способност да ги апсорбира ултравиолетовите зраци. Таа, исто така се врзува за бакарни минерали, го забавува формирањето на меланин и на тој начин го спречува создавањето на пигментни точки. Оризовата вода може да ја задржите во фрижидер до 4 дена.

Користете ја двапати дневно, наутро и навечер, како средство за чистење на лице. Замрзнете ја во облици на мраз и користете коцки за масажа на лицето или за лекување на кожата со мраз. Водата од ориз има силни антиоксидантни својства. Ја хидрира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта, помага да се отстранат брчките и го намалува воспалението. Оваа маска ќе ја направи вашата кожа здрава и хидрирана. За најдобри резултати морате да ја правите маската најмалку еднаш неделно. Чувајте го лицето на кожата во совршена состојба и чувајте ја од предвремено стареење со јапонската маска. Таа сигурно ќе стане ваша омилена, бидејќи ќе ја направи вашата кожа мека, светла, кадифена и сјајна. За најдобри резултати,правете ја маската најмалку еднаш неделно за да симнете 10-години од изгледот на вашето лице.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести