October 31, 2020, 4:46 am

Чудо на Острог: Предупредувањето на Свети Василиј ми го спаси животот

Поврзано

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина...

Сања Кужет направи хаос во Ѕвездите на Гранд (видео)

Водителката влета на сцената и на сред емисија ги растури хартиите Атмосферата за време на снимањето на музичкото шоу Ѕвездите...

Cвeтитe maчeници и бecpeбpeници Козма и Дамјан

Едни од оние коишто се именуваат со ова име мирно се упокоија на 1 ноември. Другите беа каменувани во...
- Advertisement -

Глас ме разбуди, седнав на креветот и знаев дека Свети Василиј ме предупредува

Светлана Марковиќ, професор од Лазаревац, опишува како Свети Василиј ја предупредил на појавата на ракот на дојка:

„Често доаѓам во манастирот Острог, носам групи студенти и возрасни и многу сум среќна кога сум тука.
Пред повеќе од 10 години бев со моите студенти на Острог и ја поминав ноќта со студентите во Долниот манастир.
Непосредно пред да се разбудам, слушнав длабок машки глас, кој авторитетно ми рече:

„Одете на лекар веднаш, имате заболена жлезда под левата пазува“.

Тој глас ме разбуди, седнав на креветот и знаев дека Свети Василиј ме предупредува. Патем, тогаш бев здрава и не чувствував никакви проблеми.
По прегледот во Институтот за онкологија, утврдено е постоење на грутка на едната дојка и јас се оперирав во оваа институција. Наодот беше бениген.

Св. Василиј ме предупреди на време, слава и благодарност до него што ми го спаси животот.

Додека дишам, ќе доаѓам во Острог да се помолам на Господ и на Св. Василиј, и ќе ги носам младите да се поклонат пред Светите мошти на Чудотворецот “.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This