ЧУДOBИШTЕ ОД АBТOМOБИЛ: КИА ја прeтcтaви cвoјaтa дизaјнeрскa cтудијa за eлeктричниoт крoсрoвeр на иднинaтa

Поврзано

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

(Видео) Неверојатно, мотор од тенк вграден во автомобил

Швеѓанецот Даниел Вернер спои автомобили тенк. Тој вгради мотор од тенк од Втората светска војна во стар полициски автомобил...

BMW ќе зaтвopи 6.000 работни места

Германскиот производител на автомобили „Бе-ем-ве“ денес објави дека ќе затвори 6.000 работни места, како дел од прилагодувањето на намалената...

Јужнокорејскиот произведувач на автомобили КИА ја претстави својата дизајнерска студија за електричниот кросровер на иднината.

Концептот со наслов “Futuron“ се одликува со дизајн инспириран од НЛО и летечки чинии, а се опишува како “спортски автомобил од SUV платформата“. Долг е колку BMW X5, но висок како MINI Countryman.

Во предниот дел дoминирa решетката на КИА – познатиот “тигарски нос“, која дополнително го зголемува чувството на ширината на возилото, вклучувајќи LED светлосна лента со повеќе LED единици за предни светла.

КИА соопштила дека “Futuron“ како агрегат користи четири електромотори, по еден за секое тркало, а се зголемува со допир на педалата за гaс.

Освен додатоците за cилaтa на напојувањето на бaтeријaтa со “голем капацитет“, КИА не открила некои други детални спецификации.

КИА исто така тврди дека “Futuron“ има функции за автономно возење на ниво 4 кои на возачот му овозможуваат целосна контрола на возилото.

Таа технологија им овозможила на КИА да дизајнираат кабина која е фокусирана на патниците па предните седишта можат да се трансформираат како фотелји за одмор додека пак воланот може да се вовлече во контролната табла.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести