ЧУЛЕВ: Припадници на МВР ќе добијат по 15.000 денари, нивниот труд и ангажман во бopбaтa со справување со кoрoнaвиpycот мора да биде валоризира

Поврзано

КАКО ДЕЛ ОД ПРОЦЕСОТ НА ЗAКРEПНУВAЊE: Во Шпанија пaциeнтитe со Koвид-19 ги носат на плажа

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

ЈОРГОС ГЕРАПЕТРИС: Можно е Грција да не ја отвори гpaницaтa со Македонија на 15 јуни

Не се исклучува можноста границата меѓу Грција и Македонија да не биде отворена на 15 јуни, изјави грчкиот државен...

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за дневникот на ТВ Сител ја образложи сопствената одлука за награда во еднократен износ од 15.000 денари за припадниците на Министерството за внатрешни работи, нагласувајќи дека токму тие заедно со припадниците на министерството за здравство се првите во борбените редови за справување со корона вирусот давајќи го својот максимум дури и по цена на сопствените животи.

Припадниците на МВР се во првите борбени редови заедно со припадниците на Министерството за здравство и тие деноноќно се на пунктовите, под секакви атмосферски влијанија и најпожртвувано и по цена и ризикот на сопственото здравје и здравјето на семејствата ги спроведуваат најдоследно и најпрофесионално сите одлуки и мерки на владата. МВР досега беше вклучено во бројни активности преку обезбедување на државни карантини со најризични граѓани кои што доаѓаа од најризичните региони, преку спровод на лица, преку пунктовско работење за спроведување на мерката ограничување на движењето, преку проверка на самоизолацијата, преку спровод на лица, преку борба со илегални мигранти кои што исто така постоеше ризик да бидат заболени од корона така да сметам дека оваа награда на припадниците на МВР е сосема заслужена и таа е дополнителен мотив во наредниот период истите уште повеќе да бидат ангажирани и да го дадат својот максимум како што го даваа до сега во спроведување на мерките и одлуките на владата во борба против корона вирусот, вели Чулев.

Во однос на наградата Чулев истакна дека наградата е за сите кои што директно учествувале во борбата со справување со корона вирусот во еднократен износ од 15.000 дена линеарно односно како што рече тој нема да се врши двоење по функции туку сите оние кои што учествуваат во справување со пандемијата ќе ја добијат заслужената награда.

Наградата е линеарна, значи ние не ги двоиме по функција колегите од МВР туку сите кои што директно учествуваа во борбата со справување со корона вирусот ќе ја добијат заслужената награда во еднократен износ линеарно од 15.000 денари.

На прашањето дали стравува дека власта може да го обвини за го поткупи за предизборен поткуп, Чулев вели дека одлуката не е политичка туку претставува валоризирање на трудот и ангажманот кои што го вложиле припадниците на МВР.

Значи мојата одлука со цел награда и доделување на заслужено признание на припадниците на МВР воопшто не е поврзана со било каква политичка заднина заради тоа што веќе истото е направено од МЗ. Значи овие луѓе мора да ја добијат заслужената награда и признание со целиот ризик со кои што се носеа за својата пожртвуваност, така да воопшто нема никаква политичка поврзаност, и та е исто така не само заслужена награда туку и дополнителна мотивација во наредниот период истите исто така пожртвувано да се борат со корона вирусот. Значи добро е да се валоризира целокупниот ангажман и труд кои што го вложија припадниците на МВР, објасни Чулев.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести