September 25, 2020, 4:12 pm

ЧУЛЕВ СЕ СРЕТНА СО АМБАСАДОРИТЕ НА ХОЛАНДИЈА, ХРВАТСКА И УНГАРИЈА: Обезбедуваме фер и демократски избори!

Поврзано

Kање Вест објави икона од Св. Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест, кој неодамна ја прифати православната вера, денеска ги изненади своите фанови на Твитер со тоа...

Црн ден за Македонија, девет пoчинaти, 143 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи...

Нема пари за компјутери за децата, ама има за потребите на Владата….

Над 40.000 деца нема каде да ја следат наставата, а од Владата велат дека оваа година нема да се...
- Advertisement -

Министерот Чулев на својот Фесјбук профил објави дека денес во текот на денот остварил низа протоколарни активности со странски претставници во Република Македонија.

Според објавата, тој се сретнал со амбасадорите на Холандија, Хрватска и Унгарија.

На неговиот Фејсбук профил може да се забележи дека во текот на денот остварил средба со амбасадорот на Чешка и Шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје.

Во објавата Чулев накратко брифира за пораките кои биле пренесени на секоја од средбите.

Со Амбасадорот на Холандија Н.Е. Дирк Јан Коп заеднички беше потврдена единствената алтернатива на Република Македонија-членството во ЕУ, која треба да се потврди и преку организирањето фер и демократски избори“ , напиша Чулев.

Чулев и амбасадор на Република Хрватска Н.Е. Нивес Тигањ се согласиле дека соработката меѓу министерствата за внатрешни работи е исклучително позитивна, со се поголем интензитет особено во областа на миграциите.

Потврда за ова е учеството во заедничките операции на хрватските полициски службеници на македонско-грчката граница, вели Чулев.

На Амбасадорот на Унгарија Н.Е. Лазло Иштван Дукс од страна на Министерот за внатрешни работи му била пренесена голема благодарност за помошта на Унгарија во справувањето со миграциската криза, особено со упатувањето унгарски полициски службеници на нашата јужна граница. Заеднички биле потврдени добрите билатерални односи меѓу двете држави, но и помеѓу Министерствата за внатрешни работи, кои се на исклучително високо ниво.

Претходно во текот на денот се сретнав со Шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје, Полковник Зоран Јанковиќ и Амбасадорот на Чешка Република Н.Е. Мирослав Томан, заклучува Чулев на Фејсбук.

Интензивен работен ден, полн со протоколарни активности. Во низата средби со странските преставници ја потврдуваме…

Julkaissut Наќе Чулев Torstaina 16. tammikuuta 2020

Latest News

Зaгинaa двајцата пилоти од вoeниот авион што се ypна во Србија

Српското Министерството за одбрана потврди дека зaгинале двајцата пилоти при ypивањето на авионот „миг-21“, за време на вoeна вежба....

Самитот на лидeрите на Европската Унија ќе се одржи на 1 и 2 октомври

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот...

Пронајден мpтoв маж во Велес, тeлото пpeдадено на обдykција

На 24.09.2020 во СВР Велес било пријавено дека околу 10.00 часот на ул.„Славко Ѓоргиев“ во Велес, во својот стан бил пронајден пoчинaт С.А.(64). Од...

Од незадоволително кopyптивна сме станале задоволително кopyптивна држава

Ивор Мицковски, политички аналитичар смета дека Македонија од незадоволително коруптивна станала задоволително коруптивна држава. Сме имале напредок во борбата со корупција. Од незадоволително коруптивна сме станале...

Зacтpeлани две лица откако место да застанат се обиделе да пpeгазат полициски службеници

На 25.09.2020 околу 06.00 часот на крстосница од пат с.Кравари – с.Оптичари, поради постоење основано coмнение дека се превезуваат мигpaнти, полициски службеници од Полициска...

More Articles Like This