December 4, 2021, 5:43 pm

Чaмeц со мигpaнти пoтoнa вo Грција – мeѓy жpтвитe ce и дeцa oд 3 до 14 години…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку едно лице од чамецот се води како исчезнато, а 22 се спасени, соопшти грчката крајбрежна стража.

14 мажи, седум жени и едно дете се спасени од чамецот, кој тргнал од Турција непосредно пред несреќата, пренесува Бета.

Девојчињата што загинаа беа на возраст од три до 14 години, соопштија властите.

Грчкиот министер за миграција Нотис Митараки ја обвини Турција дека не го следи спроведувањето на договорот со ЕУ од 2016 година, според кој Анкара треба да ги спречи барателите на азил да се движат кон ЕУ.

Грција беше главната точка за влез на мигранти и бегалци во ЕУ за време на кризата во 2015 и 2016 година, но нивниот прилив значително се намали во претходните две години поради построгите мерки.

Latest News

(Видео) Ѓорѓиевски: Несовесен граѓанин фатен како иcфрла отпaд на местото каде што се гради новиот парк во Драчево, ќе биде kaзнет доколку не го...

Денес, несовесен граѓанин се обидел да истури отпад на местото каде што се гради новиот парк во Драчево. Градоначалникот...

More Articles Like This