May 16, 2021, 10:59 am

Шамap за Косово: Шпанија не го признава Косово, искрена поддршка за Србија

Поврзано

- Advertisement -

Србија може да смета на искрената поддршка на Шпанија за зачувување на нејзиниот територијален интегритет, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи Аранка Гонзалес Лаи, по разговорите со неговиот српски колега Никола Селаковиќ во Мадрид.

“Шпанија се држи до принципот на непризнавање на Косово. Ние досега ја браневме таа позиција, тоа го правиме денес и ќе продолжиме и во иднина”, рече министерот на заедничката прес-конференција, одговарајќи на прашањето на Танјуг дали Шпанија ја задржува својата позиција за непризнавање на самопрогласената независност.Косово.

Гонзалес посочи дека прашањето за Косово и Метохија треба да се реши во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

„Ние мора да го поддржиме овој дијалог уште порешително како начин за мирно решавање на прашањето за Косово и Метохија“, рече шпанскиот министер.

Latest News

Гутереш зaпpeпacтeн oд cтpaдaњaтa нa цивилитe вo Гaзa

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

More Articles Like This