ШАНСИТЕ ЗА БЛОКАДА НА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР СЕ МАЛИ:Договорот треба да биде ратификуван во четврток

  • January 23, 2019

Во тек е дебатата за Преспанскиот договор во парламентот во Атина. Ако се оди по планот договорот треба да биде ратификуван во четврток.

И покрај најавите на Киријакос, Мицотакис ќе направи се за да ја спречи ратификацијата на договорот, свесен е дека шансите за блокада се минимални.

Се очекува Преспанскиот договор да биде изгласан со најмалку 153 гласови, што е и повеќе од потребниот минимум за ратификација. Ципрас е уверен во позитивниот исход од гласањето и ова за него е победа со која се решава најдолгиот проблем во надворешната политика на Грција.

Претходно «
Следно »