Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

Поврзано

Царува kpиминал и перење пари во Албанија,се вели во годишниот извештај на Стејт департментот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари...

Нов силен зeмјотрес од 5,2 степени регистриран во Грција

Нов силен земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција, а според тамошните медиуми,...

Се бара целосно зaтварање на Србија поради алapмантните бројки на зaразени со ковид-19

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот во Србија. „Медицинскиот дел предложи максимално да се спречи можноста за...
- Advertisement -

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од парите што ќе ги добие преку договорот од Вашингтон, е од чисто предизборен карактер. Бидејќи, тоа е 100 процентна српска компанија “, коментира за Спутник Слаѓан Николчевиќ, советник на директорот на Ски центарот Брезовица.

Николчевиќ потсетува дека центарот на Шарпланинска Брезовица е во сопственост на „Инекс Интерекспорт“ и Ски-центарот на Србија, како и дека станува збор за компанија со ограничена одговорност.

Приштина би сакала да ја преземе српската Брезовица
„Како прво, сумата што ја споменува Хоти е смешна за ваков објект, каде што само една жичница чини од пет до десет милиони евра! Второ, ќе функционираме без никаков контакт со Приштина, иако администрацијата на УНМИК, која беше надлежна за српскиот имот по прогласувањето на независноста на Косово, пренесе сè на косовските институции “, потсетува нашиот соговорник.

Тој вели дека, повикувајќи се на Резолуцијата 12 44, многу српски компании во социјална сопственост преминале во албански раце, но тој е убеден дека тоа нема да се случи со Брезовица.

„Ние ги контролираме хотелите и жичарниците и сè друго како компанија со ограничена одговорност“, вели Николчевиќ.

Ова не е прв пат, додава нашиот соговорник, дека Приштина се обидува да ја киднапира Брезовица и тој е убеден дека тоа нема никаква врска со договорот постигнат во Вашингтон. Бидејќи Брезовица не се споменува никаде во неа.

“Хоти се осврна на точката 16 од договорот од Вашингтон за нормализирање на економските односи меѓу Белград и Приштина, во кој Брезовица не е јасно наведена. Но, тој исто така го вклучи и Ски центарот во договорот според слободно толкување. Според таа точка, соработката меѓу двете страни со САД корпорацијата за меѓународен развој и увоз-извоз банка на САД “, објаснува нашиот соговорник.
Инаку, Ски центарот „Брезовица“ во 2008 година вредеше околу 20 милиони евра. Во тоа време, Приштина планираше да сруши сè и да гради самостојно, што успеа да го спречи.

„Ски центарот е во српска сопственост, каде што ски-центрите на Србија имаат 20 проценти од капиталот, а „Инекс Интерекспорт“ 80 проценти од главниот град. Сепак, според договорот што беше потпишан, скијачките центри на Србија имаат 51 процент управување, а „Инекс“ 49 проценти “.

Министерската група на Владата на Косово иницираше приватизација на „Брезовица“ во 2010 година и објави тендер преку американската компанија „Делоит“. Четири компании одговорија, вклучувајќи ја и „МК Груп“ од Србија.
Во 2015 година, француско-андорската корпорација и понуди на општина Штрпце 400 милиони евра за концесија над земјиштето каде што сега се наоѓа Ски центарот „Брезовица“. Според понудениот мастер план, требаше да има повеќе од 100 километри патеки, 35 патеки во првата фаза и 25 во втората, близу 20 ски-лифтови и друга инфраструктура потребна за модерен туризам.

Според сегашните закони во Косово, општина Штрпче имаше можност да спречи приватизација, а тоа го правеше и во претходните случаи.

Но, минатата недела, Собранието на Косово во своето разгледување вклучи нов закон со кој локалните самоуправи, на чија територија се наоѓаат јавните претпријатија, немаат право да одлучуваат за нивниот имот, но тоа е во надлежност на Владата на Косово.

„Инекс ски центар Брезовица“, покрај три хотели за сместување на неколку илјади туристи, има и девет жичари, со патеки до 2.500 метри надморска височина.

Ски-центарот, лоциран на северозападната страна на Шар Планина, на надморска височина од 900 до 2.500 метри, е оддалечен од Приштина околу 60 километри.

Извор: Спутник

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This