September 21, 2020, 5:08 pm

ШЕСТ ТРИКОВИ ЗА ДА ОСТАНЕТЕ ЗДРАВИ НА РАБОТА

Поврзано

Moзoчниoт yдap e нoв cимптoм нa Koвид-19 кaj млaдитe пaциeнти?

Мозочниот удар може да биде прв симптом на Kовид-19 кај младите пациенти, покажува новото канадско истражување. Мозочните удари се појавуваат...

Здрав и превкусен појадок што го топи caлото околу стомакот

Ова е еден од најздравите појадоци затоа што во себе содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на...

Koнcyмиpaјтe ги пoчecтo: Cпpeчyвaaт пojaвa нa хpoнични бoлecти и гo зaбaвyвaaт cтapeeњeтo

Не се залудно маслинките еден од основните производи во медитеранската исхрана која е позната по бројните здравствени придобивки. Овие мали...
- Advertisement -

Доколку вашата работа не вклучува многу физичка активност, тешко дека ќе го зачувате здравјето и тоа да не влијае на вашиот имунитет.

Проблемот станува уште поголем ако работите на компјутер, бидејќи сте приморани да седите со часови во иста положба и да гледате во монитор. Меѓутоа, постојат едноставни начини со чија помош може да останете здрави во текот на работното време.

Правете мали паузи

Ако сте приморани да седите со часови , задолжително правете мали паузи за да се размрдате.Можете да прошетате до тоалет или кафетерија.

Пазете што и колку јадете

Лошото кога јадете на работа е токму тоа што не сте свесни колку и што јадете. Тоа може да влијае не само на вашата килажа туку и на вашето здравје. Доколку навистина Ви се јаде нешто , потрудете се тоа да биде зеленчук.

Пијте многу вода

Секогаш е важно да внесувате многу течност. Кога сте во состојба на мирување и седите, мислите дека не сте  жедни. Меѓутоа, на вашето тело секогаш му е потребно вода.

Правете мали вежби

И во кнцеларија можете да вежбате истегнување, со што ќе се опуштите и малку ќе се раздрмате.

Намалете го внесувањето на кафето

Повеќето луѓе  кои  долго време поминуваат на работа, не можат без кафе. бидејжи им ја дава потребната енергија и ги расонува. Но, доколку сакате да останете здрави на работа, намалете го внесувањето на кафе.

Одморите се од мониторот

Вашите очи се одраз на вашето здравје. Правите кратки паузи, за да ги одморите очите.Немојте да ги триете, туку наквасете ги малку со вода.

Latest News

Тешко повpeдени две лица во сообраќајна нecреќа кај Радовиш

Вчера на патот Струмица – Радовиш се случила сообраќајка во која двајца се тешко повpeдени. Како што стои во...

Ќе ѝ плаќаме на Грција 35.000 евра годишно за да го чува македонското небо…

Меморандум за забрзување на процесот на интеграција на Македонија во ЕУ; Меморандум за формирање на Координативен комитет за економска соработка и Техничка спогодба за...

Столтенберг oбвинyвa: Пaндeмијатa се користи за да се ослабне НАТО

Пaндeмијата од Ковид-19 се користи во обид да се оcлаби НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг на настан организиран од Центарот за...

Двајца арачиновци се обиделе да пpeгазат полицаец, зaвршиле во станица

Полицијата привeде двајца жители од Арачиново кои во Куманово се обиделе да прегaзат полицаец. Двајцата вчера околу 20.30 часот на булевар „Трета македонска бригада“...

Дали ова е новиот потkyп на Заев?

Од помпезно најавуваниот четврт сет на антиkpизни мерки најавуван веќе два месеци нема ништо. Дали владата со новиот пакет на мерки се спрема за...

More Articles Like This