ШЕФОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА СМЕТА ДЕКА ЌЕ ИМА ВОЈНА НА БАЛКАНОТ: Јункер предупредува на нова војна во Македонија, Албанија, БиХ и Р.Српска!

Поврзано

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во...

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање...

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер ги предупреди САД дека на Балканот се заканува опасност од нова војна, доколку Европската Унија пропадне, пренесува „Фајненшл Тајмс“.

kosovo_arkan_vojska

Јункер тоа предупредување му го пренел на потпретседателот на САД Мајкл Пенс минатиот месец во Брисел.

Откривајќи детали од тој разговор, Јункер вели дека е изнервиран и изненаден од ентузијазмот на американскиот претседател Доналд Трамп поради излезот на Британија од ЕУ, па имал потреба да ја предупреди Америка од последиците на таквото однесување.

Трамп не разбира колку е комплицирана историјата на Европа, тврди Јункер и додава дека затоа го предупредил неговиот потпреседател дека Вашингтон не би смеел да охрабрува и други земји да го следат „Брегзит“.

junker

„Му реков на потпретседателот Пенс: немојте тоа да го зборувате, и да повикувате други да излезат, бидејќи ако Европската унија пропадни, ќе имате нова војна на Западен Бакан“, рекол Јункер.

Затоа, смета Јункер, „важно да се понуди европска перспектива“.

„Во спротивно, ако ги оставиме сами – Босна и Херцеговина, Република Српска, Македонија, Албанија, сите тие земји, ќе имаме повторно војна на Балканот“, наведува шефот на Европската комсија.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести