ШЕФОТ НА ИРАНСКИОТ ГЕНЕРАЛШТАБ ТВРДИ: Имаме несоборливи докази кои докажуваат дека САД ги поддржува и финансира ИСИС!

  • June 25, 2017

Лидерот на Иранските вооружени сили, Мустафа Изади, постави шокантни тврдења дека тој е во сопственост на клучни докази кои недвосмислено докажуваат дека САД ги поддржуваат и финансираат ИСИС

Минатата недела, иранскиот заменик-началник на Генералштабот објави дека неговата земја се стекнала со докази и документи со кои ќе се докаже дека Вашингтон е директно поврзан со терористичката организација, ИСИС. Иранскиот спикер во парламентот, Али Лариџани, ги осуди неодамнешните напади во Техеран, и рече дека САД стојат зад поголемиот дел од терористичките напади во светот. “Ние се соочуваме со прокси војна во регионот, во вид на нов трик од арогантните сили против Исламската Република”, рече во неделата Изади.

“Како што вели и Врховниот лидер на Исламската револуција (ајатолахот Сејед Али Хамнеи), ние поседуваме документи и информации кои покажуваат директна поддршка од страна на империјализмот на САД за овој високо одвратен поток (на ИСИЛ) во регионот кој ги уништува исламските земји и создава бран на масакри и судири “, додаде тој.

Претходно «
Следно »