January 25, 2021, 9:33 pm

Шефот на СЗО во Македонија ги обвинува здравствените власти за доцнeњето на вакцините

Поврзано

Вакцината „спутник V“ можат да ја примат болни од карцином

Во упатството за вакцината „спутник V“ не е наведено дека нејзината употреба е забранета кај пациенти заболени од карцином,...

Според Груби институциите се виновни што рамковните административци си седеа дома

Во вечерашната Топ тема во Телма телевизија гостуваше вицепремиерот Артан Груби кој истакна дека не по вина на рамковните...

Студија на Оксфорд:Азитромицинот и доксициклинот не се ефикасни во лекувањето на Ковид-19

Студија спроведена во Велика Британија покажала дека антибиотиците „азитромицин“ и „доксициклин“ генерално не се ефикасни терапии за раните фази...
- Advertisement -

Шефот на СЗО во Македонија, Џихан Тавила, ги обвинува домашните институции за доцнењето на вакцините. Таа впери прст кон здравствените власти дека прво мора да создадат услови, пренесува Алсат.

“Вакцината пристигнува, има многу подготовки што треба да се направат”, рече Тавила.

Вакцината против Ковид може да стигне во февруари. А, поради тоа што ветувањата од 4 земји од ЕУ дека ќе отстапат определени дози за Македонија од јануарските контингенти не се исполнија, државава сега се надева на СЗО.

Целиот текст може да го прочитате на АЛСАТ.

Latest News

Вакцината „спутник V“ можат да ја примат болни од карцином

Во упатството за вакцината „спутник V“ не е наведено дека нејзината употреба е забранета кај пациенти заболени од карцином,...

More Articles Like This