Шефот на ЦИА лично го подготвувал Бајден за средбата со Путин

Поврзано

- Advertisement -

Американскиот претседател Џозеф Бајден за самитот со рускиот лидер Владимир Путин специјално беше подготвен од шефот на ЦИА и поранешен американски амбасадор во Русија, Вилијам Барнс. Според магазинот Тајм, повикувајќи се на претставници на администрацијата, суштината на подготовката може да се сведе на следново – каде и да оди Путин, тој мора да наиде на отпор.

Списанието потсетува дека Барнс се залага за враќање на воздржаноста на Москва, како и на времето на Студената војна.

Повеќето подготовки се одвивале за време на дневните брифинзи на разузнавачките служби, а водечката улога ја играл директорот на ЦИА Бурнс.

Според „Тајм“ , целта на Америка е Путин да ја напушти средбата со зборовите: „Американците планираат нешто против нас“.

Во исто време, иако Бајден има намера да заземе „цврст став“ во Женева, неговата цел е да ги намали тензиите и да обезбеди предвидливост за обете страни, се вели во написот.

Претходно, заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека односите на Русија со Америка и европските земји драматично се влошија во последните неколку години, но дека е потребно да се воспостават нормални, стабилни принципи на соработка.

Самитот на лидерите на двете земји ќе се одржи на 16 јуни во енева. Кремљ објави дека претседателите имаат намера да разговараат за руско-американските односи, стратешката стабилност, како и борбата против Ковид 19 и решавањето на регионалните конфликти.

Latest News

Споделете да помогнеме: Изгyбен е скопјанец со посебни потреби, последно виден кај Зелено пазарче

Изгубен е брат ми. Последното место каде што го видов е Зелено пазарче. Тој е со посебни потреби. Облечен...

More Articles Like This