ШЕЌЕРИНСКА НЕ ГЛЕДА ПРОБЛЕМ: Во Штип ќе се слави денот на бугарската армија!

Поврзано

(Видео) АМБАСАДА НА САД: Како и обично, Русите си играат со вистината, ни видеото не е реално

Русија си игра со вистината, а притоа не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во...

НАМЕСТО ПАРИ БОНОВИ: Здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19 место кеш ќе добијат платежна картичка

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени...

ДИМИТРОВ „ПРОГОВОРЕ“ АЛБАНСКИ: Наместо Македонија стави знаменце

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот...

Фондацијата „Бугарска памет“ ќе организира прослава по повод 6 мај, бугарскиот празник „Ден на храброста“ во Ново Село, Македонија.

Оваа година за прв пат на прославата ќе присуствуваат и претседателите на двете земји, изјави за бугарската агенција БГНЕС, д-р Милен Врабевски, основач и претседател на Фондацијата.

„Денот на храброста“ и празник на Бугарската армија е официјален празник во Република Бугарија – професионален празник на војниците и празник на Воениот орден „За храброст“, кој традиционално се одбележува секоја година на Ѓурѓовден – 6 мај.

Како што пренесува БГНЕС, Фондацијата на Врабевски, активно ја развива прекуграничната соработка помеѓу Бугарија и Република Македонија и посветува посебно внимание на заедничките прослави.

Бугарскиот меморијален споменик во Ново Село е целосно реставриран со средства на Врабевски и се наоѓа во совршена состојба. Две недели пред големиот празник, подготовките за празникот се одвиваат со полна пареа.

-Успеав да се видам со гардистите и да го разгледаме местото каде на 6 мај ќе се одржи историската средба на двајцата претседатели на Република Македонија и Бугарија Ѓорге Иванов и Румен Радев.- изјави филантропот Врабевски, пишува БГНЕС.

-Многу сум горд што за прв пат ќе бидам удостоен со честа да се направи средба на толку високо ниво. Секоја година тука доаѓаат македонски политичари и претставници на македонската црква, а сега нивото е унапредено – внимание му посветуваат не само претставниците на големите сили преку своите воени аташеа, туку и двајцата шефови на држави и нивните кабинети.- вели д-р Врабевски.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести