September 29, 2020, 10:57 am

ШЕЌЕРНСКА И ХАРАДИНАЈ, ПРВИ ДРУГАРИ: Што ги поврзува Заев, Шеќеринска и воениот злосторник Рамуш Харадинај?

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил...
- Advertisement -

Харадинај знае дека нема доволно сојузници кај меѓународната заедница, макар кога станува збор за лидерите на водечките земји, но се знае дека има големо и силно упориште во најекстремниот дел на бившите членови на таканаречената ОВК/УЧК. Неговото политичко образование е многу скромно, но војничкото и те како високо

Но, занемарувајќи ја меѓународната изолираност на Харадинај, тој другари и одлична соработка си пронајде во Македонските политичари, кои наспроти ветувањата дека ќе ја придвижат Македонија чекор понапред во евроатлантските интеграции, меѓународната активност им се сведе на локални терористички лидери.

Харадинај е човек кој Американската амбасада го одби за виза поради неговите екстремистички и националистички тенденции, бранејќи ги ставовите на терористичката УЧК против формирање на специјалниот суд за воени злосторства на Косово, по барање на САД.
Со тешки маки доби и Британска виза, но само откако декларативно се заложи дека ќе ја повлече поддршката за стопирање на проектот за специјален суд.

Харадинај инаку важи за еден од најбруталните терористички лидери на Балканот, вмешан во низа на злосторства против човештвото, а се поврзува и со аферата „Жолта куќа“ од која се тругваше со човечки органи.

Сегашниот косовски премиер, беше првоосомничен од светските безбедносни аналитичари како одговорен и организатор на терористичката група која во мај 2015. година го нападна Куманово, односно населбата „Диво Насеље“, а подоцна организираше и терористичка група со цел ослободување на заробените терористи, која навлезе на Македонска територија преку липковскиот регион и се приближи до Скопје кај Арачиново.

Но, меѓународната изолација, терористичкото минато и вмешаноста во трговијата со дрога, нафта, оружје и човечки органи не претставува проблем за Радмила Шеќеринска и Зоран Заев.

Впрочем и самиот Заев го убедуваше Мендух Тачи да му се приклучи, затоа што тој заедно со Харадинај биле подготвувани од „големите од надвор“ за лидери во регионот.

15 КОМЕНТАРИ

Latest News

Груевски: Заев има однапред дадено инструкции да бидеме осудени за протестите пред Центар

Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и...

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Предлогот ќе биде препратен до Собрание...

Еуроактив: Грција и САД изгубени во преводот околу Северна Македонија

Заедничката изјава потпишана во понеделникот (28 септември) меѓу САД и Грција, за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео, испрати збунувачки пораки...

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на Бугарија, Румен Радев, кој стави...

(Видео) Заев бил „мотиварот“: Си призна се околу случајот „Шик Јелак“

Зоран Заев во вчерашното гостување во „само интервју“ само уште еднаш призна дека тој директно бил вмешан во скандалот помеѓу Заев и црногорскиот бизнисмен...

More Articles Like This