ШИЛЕГОВ ГИ НАЛУТИ АЛБАНСКИТЕ КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ ВО СОВЕТОТ: Сопомен биста на Кемал Сејфула непожелна во општина Чаир

Поврзано

ВИДЕО: Дождот направи езера во Аеродром, жителите почнаа да пливаат

Еден млад скопјанец реши на оваа мака да направи смешно видео и да го објави на социјалната мрежа Тик-Ток. Неколку...

(Видео)Гopaт неколку автомобили во Ново Лисиче

Повеќе автомобили беа зафатени од пожар утринава во скопската населба Ново Лисиче. Во моментов нема информрации како настанал пожарот и...

Kopoна вируcoт во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до...
- Advertisement -

На 21вата седница на Советот на Град Скопје, на предлог на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов беше приложена точка за предлог одлука за одбележување на значајни настани и спомен-обележја на истакнати лилност во и на градот Скопје.

Суштината на предлогот беше проширена со поставување на спомен биста на Кемал Сејфула на територија на општина Чаир, поточно на крстосницата кај Поликлиниката и средното економско училипте „Арсениј Јовков“.

Потребата од подигање на спомен обележје на КЕМАЛ СЕЈФУЛА произлегува од фактот дека е во прашање градоначалник на Град Скопје, истакната личност од НОБ и поствоената историја на Македонија, порди што неговото име носи улица на територијата на општина Чаир.

Кемал Сејфула е носител на Партизанска споменица 1941 година. Во 1945 година бил судија во Врховниот суд на Македонија. Во Владата на Македонија од 1951 година е Министер за локални работи и локална индустрија, член е и на следната Влада( Извршен Совет) од Февруари 1953 година. Во периодот 1951-1954 година бил и градоначалник на Скопје. Како поранешен чибукчија бил и претседател на Занаетчиската комора на НР Македонија.

На овој предлог советницити од ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците, жестоко се спротиставија и истакнаа дека ликот и делото на Кемал Сејфула никогаш не бил благонаклонет кон Албанците и претставува навреда и лик кој е олицетворение на Анти-албанската иницијатива за време на комунизмот.

Дискутабилни се намерите и делата како и активностите кои Сејфула ги превземал врз албанците, на што реагираа претставниците од Турската заедница.

За да се избегне поголем инцидент, точката беше повлечена од дневниот ред.

Latest News

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

ВИДЕО: Дождот направи езера во Аеродром, жителите почнаа да пливаат

Еден млад скопјанец реши на оваа мака да направи смешно видео и да го објави на социјалната мрежа Тик-Ток. Неколку скопски населби деновиве беа поплавени...

More Articles Like This