Шилегов со нов проект: Ние не спиеме, Скопје наскоро ќе има автобуско метро

Поврзано

Пpeкин нa вoдocнaбдyвaњeтo нa „Пapтизaнcкa“

- Корисниците на дел од булеварот „Партизански одреди“, односно зградите спроти ТЦ „Лептокарија“, денеска ќе имаат прекин на водоснабдувањето. -...

Известување од ЕВН: Дeлoви oд овие скопски општини yтpe бeз cтpyja

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 05.03.2021 година (петок) без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

(Видео) Дедо од Делчево тврди дека нашол лек за коpoнавирусот

Седумдесетгодишен маж од Делчевско поставил патоказ на патот меѓу Делчево и Штип за луѓето полесно да дојдат до лекот...
- Advertisement -

Не спиеме, Скопје дефинитивно ќе има БРТ, објави градоначалникот Петре Шилегов на Фејсбук, најавувајќи го проектот „трамвај со гумени тркала“, односно автобуско метро.

Не спиеме, Скопје дефинитивно ќе има БРТ – Бас рапид транзит. Популарното наречено автобуско метро, годинава почнува да станува реалност. Екипи на Град Скопје деноноќно работат на овој долгогодишен скопски сон! Со Бас рапид транзит ќе овозможиме траса која ќе биде физички издвоена од останатиот сообраќај. Ова е проект на Град Скопје, коj е финансиран од Владата, кој обезбедува многу побрз и побезбеден транспорт, и со тоа и намалување на загадувањето во воздухот. Скопје метропола! Скопје една поинаква приказна… – објави Шилегов на својот официјален профил на Фејсбук.

Не спиеме 😉, Скопје дефинитивно ќе има БРТ – Бас Рапид Транзит 💪.Популарното наречено #АвтобускоMетро годинава почнува…

Posted by Петре Шилегов on Monday, January 18, 2021

Latest News

ЕК: „Cпyтник V“ нe e дeл oд ЕУ cтpaтeгиjaтa зa вakциниpaњe

Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, „Спутник V“ би можела...

More Articles Like This