ШИЛЕГОВ СО УШТЕ ЕДЕН ,,МЕГА” ПРОЕКТ: „Добредојде“ и на албански на дигиталната табла пред Скопје

Поврзано

ДУИ победиле и во Демир Хисар каде нема Албанци

Сајтот на ДИК повремено не работи и ден после изборите. Во текот на утрово и ТВ21 направи проверка, и...

Верушевски: Вчера се случи изборен грабеж

Еве да се изјаснам за да нема забуни и дилеми: ОВА ОД СИНОЌА Е ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ-ЛОПОВСКА СДС СЕ РАДУЕ...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи...
- Advertisement -

Град Скопје ја коригира дигиталната табла на влезот на главниот град каде пишува „Добредојде“ само на англиски и на македонски, но не и на албански. Коригирањето следува откако пред една недела Алсат направи споредба помеѓу двете дигитални табли, таа која е поставена на самиот влез во Скопје на Качанички пат каде добредојде пишува на три јазика и другата, идентична табла поставена на влезот од Скопје, од кумановска страна каде албанскиот јазик не фигурираше никаде. Случаите со табли со правописни грешки или каде воопшто нема текст на албански јазик, се чести. Една од нив е и на таблата во пожарникapcката бpигадa каде командантот рече дека наскоро ќе се постави нова табела со натпис и на албански јазик, пренесува Алсат.

Latest News

ДУИ победиле и во Демир Хисар каде нема Албанци

Сајтот на ДИК повремено не работи и ден после изборите. Во текот на утрово и ТВ21 направи проверка, и...

Верушевски: Вчера се случи изборен грабеж

Еве да се изјаснам за да нема забуни и дилеми: ОВА ОД СИНОЌА Е ИЗБОРЕН ГРАБЕЖ-ЛОПОВСКА СДС СЕ РАДУЕ НА УКРАДЕНАТА ВОЉА НА НАРОДОТ!!! НЕМА...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-49, Куманово-2,...

Xaoc – над 80 илјади гласови се погрешно распоредени!

Последен нивен „бисер“ е дека во Ново Село, Струмичко победила Алијанса на Села, извор од ДИК тврди дека хаосото е толкав што преку 80.000...

МВР работи на откривање на хaкepитe кои вчера го пaднaa сајтот на ДИК

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тиме.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал“ и...

More Articles Like This