ШИЛЕГОВ ЌЕ ГО УКРАСУВА СКОПЈЕ: Елка на средина и шанк под неа!

Поврзано

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Само патници со мacки ќе може да влезат во полупразен автобус

Владата на вчерашната 58-ма седница донесе измени на Уредбата со законска сила за примена на Законот за превоз во...

НAПЛИB ОД ПAЦИEНТИ СО KOВИД-19 ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“: Cекоја вечер возилата на Итнa медицинска помош носат по десетина пaциeнти

Секоја ноќ по 10 до 12 пациенти со Ковид-19 завршуваат во ГОБ„8 септември“. Така е цела седмица. Напливот од...

РОКОТ ИСТЕКУВА УТРЕ: Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат дaнoчнитe пријави

Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа...

Новогодишна населба „Винтерленд“ на плоштадот „Македонија“ со украсени куќички, вештачки снег, катчиња за игра и смеа и секојдневна програма што ќе биде интересна за граѓаните, е само дел од предновогодишната програма што ја подготвува Градот Скопје во пресрет на Новогодишните и Божикните празници.

-Во текот на декември, на плоштадот „Македонија“ првпат ќе осамне новогодишна населба, нешто што во Скопје досега го немало. Нашиот план е населбата со име Винтерленд (Зимска земја) за граѓаните да се отвори на 7 декември.

Во неа ќе има куќички украсени во новогодишен амбиент и мала сцена на која секојдневно ќе се организираат настани кои ќе го привлечат интересот на сите граѓани, без разлика на возраста.

Ќе има и топ за создавање вештачки снег, со што ќе се дополни зимската слика.

Во селото ќе има и катчиња за детски игри, како и разновидни содржини од новогодишен карактер, рече градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на денешната прес-конференција.

Елката ќе стои во средината на плоштадот над рамната фонтана, а подножјето ќе биде шанк на кои граѓаните ќе може да седнат и да уживаат во понудата на околните куќички.

Скопскиот градоначалник рече дека китењето на градските улици и булевари ќе почне од наредната недела.

-Очекувам во Скопје да се создаде вистинска предновогодишна атмосфера. Конечно е време на скопјани да им понудиме европска новогодишна прослава, нешто што досега во градот не се случувало, додаде Шилегов и ги покани граѓаните да ја посетат новогодишната населба и, како што рече, со своите најблиски да уживаат во празничниот амбиент.

Комплетната програма за новогодишната прослава, која ќе почне на 15 декември, како и за прославата на Новогодишната ноќ на 31 декември, Градот Скопје ќе ја соопшти дополнително.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести