Шинзо Абе го посети регионот каде поради пoплaвитe живoтoт го зaгyбијa 68 лицa

Поврзано

(Видео) Овие не се бopци за човекови пpaва, пpипaдници на БЛМ нападнaa возpacна жена

Иако левичарските медиуми во САД се обидуваат припадниците на „Блек Лавјс Метер“ да ги претстават како борци за човекови...

Орбан: Heлeгaлните мигpaнти се здpaвcтвена опacност и ќе бидат спpeчени по ceкоја цeнa

Сите мигранти кои нелегално се обидуваат да влезат во Унгарија претставуваат здравствен и „биолошки“ ризик и ќе бидат спречени...

СЗО aпeлиpa за итнa пoмoш од 15 милиони долари за Либан

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на...
- Advertisement -

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска отпатува во југозападната префектура Кумамото, каде рекордните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави, во кои досега загинаа 68 лица.

Абе им оддаде почит на 14 жртви во дом за стари лица во селото Кума, област која претрпе огромна штета од поплавите по поројниот дожд кој предизвика излевање на реката Кума на 4 јули.

Абе му вети на гувернерот на Кумамото Икуо Кабашима дека Владата ќе ги „вложи сите свои напори“ за рано обновување на државните патишта и реката Кума.

Бројот на загинати на островот Kyшу се искачи на 68, вклучително и 64 во Кумамото, додека трупите и работниците за итни случаи продолжија да бараат 12 други лица кои се сметаат за исчезнати.

Локалните жители и волонтерите минаа денови во чистење домови и канцеларии, иако повремените обилни дождови ја прекинуваа нивната работата. Во непогодата, поплавени се 14 илјади домаќинства, а метеоролозите предупредуваат дека сезонските дождови ќе предизвикаат нови поплави и лизгање на земјиштето.

Latest News

Истражување на „Меѓаши“: Еве што мислат граѓаните, дали учениците треба да тргнат на училиште

Во периодот од 22.07.2020 година до 03.08.2020 година, Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ спроведе квантитативно онлајн Истражување за...

ВМРО-ДПМНЕ обвинyва: Нecпособноста е причина за xавaријата во РЕК Битола

Нeспособноста и нeодговорноста на раководството на РЕК Битола и ЕЛЕМ го доведуваат во опaсност енергетскиот систем во Македонија, се вели во партиското соопштение на...

Двајца пoчинaти и 155 новозaрaзени во последните 24 часа во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-11,...

(Видео) Овие не се бopци за човекови пpaва, пpипaдници на БЛМ нападнaa возpacна жена

Иако левичарските медиуми во САД се обидуваат припадниците на „Блек Лавјс Метер“ да ги претстават како борци за човекови права, повеќе од очигледно е...

27 годишно момче си го пpoнашол таткото обeceн во гapaжа

На 06.08.2020 во 15.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во скопско село 27-годишно лице во гаража го пронашло обесен неговиот 51-годишен...

More Articles Like This