ШКАРИЌ УШТЕ ВО 2008-МА ПИШУВАЛ ДЕКА ИМЕТО Е ИДЕНТИТЕТОТ: Името го одредува и докажува постоењето, не постои нешто што нема име, не постои име кое не означува нешто, Македонија го носи ова име непрекинато 2500 години!

Поврзано

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот...

НАЈМАЛКУ 80 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ИЗБЕГАЛЕ ОД КАРАНТИНОТ ВО СКОПЈЕ: 20 илјади возила го напуштија главниот град

Околу 20.000 возила денеска излегле од Скопје според податоците до 19 часот од наплатните рампи на патарините. Од Јавното претпријатие...

Професорот Светомир Шкариќ во својата книга ,,Спорот за името меѓу Грција и Македонија’’ во 2008 година пишува дека ,,Името го одредува и докажува постоењето!’’ Понатаму тој пишува дека ,, Не постои нешто што нема име,не постои име кое не означува нешто! Македонија го носи ова име непрекинато 2500 години!’’

Имено Шкариќ вели дека предлагањето на ново име од грчка страна ќе доведе до дезинтеграција на Република Македонија и нејзино исчезнување како самостојна држава.

-Во таков контекст, Република Грција со предложеното име всушност се залага за дезинтеграција на Република Македонија и за нејзиното исчезнување како самостојна државa, вели Шкариќ.

Професорот по уставно право Светомир Шкариќ со децении беше противник на промената на уставното име на Република Македонија и беше еден од нај проминентните и принципиелните професори кои се бореа за зачувување на уставното име. Денес тој има ставови сосема различни од оние што жестоко ги бранеше од независноста. Сега проф. д-р Светомир Шкариќ вели дека без Договорот со Грција, Македонија и натаму ќе остане без државно име на меѓународен план.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести