December 9, 2021, 10:28 am

ШОКАНТНА ИЗЈАВА НА ЕРДОГАН: Турскиот претседател најави докази за тоа дека САД ги поддржува терористите од ИСИС во Сирија!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека има докази дека коалицијата предводена од САД ги поддржуваат терористите, вклучително и ИСИС

isis

Претседателот Ердоган ги обвини САД и нинвите сојузници за поддршка на Курдските милитантни групи ЈПГ и ПЈД о Сирија, на прес конфернеција денес во Анкара.

„Тие не обвинуваа нас за поддршка на ИСИС“, рекол Ердоган. „Сега тие ги поддржуваат терористичките групи меѓу кои ИСИС, ЈПГ и ПЈД. Јасно е. Имаме потврдени докази, со фотографии и снимки“. Во понеделникот, Ердоган го повика новоизбраниот претседател Трамп да обезбеди асистенција во нивната борба против ИСИС преку блокирање на Курдските сили.

„Меѓународната коалиција мора да продолжи да ги спроведува нивните обврски преку воздушна поддршка во борбата која ја водиме за ал-Баб“, рекол портпаролот на Ердоган, Ибрахим Калин. „Недавањето на потребната поддршка е неприфатливо“.

Односите помеѓу САД и Турција се затегнати, откако Турција ги обвини САД за неиспораката на човекот кој го предводеше обидот за пуч на нацијата. За време на викендот, ИСИС објави 19 минутно видо на кое се гледаат двајца Турски војници кои беа запалени живи од страна на терористичката група. Како одговор, Турција ги блокираше сите социјални мрежи во земјата.

Latest News

Приведен крадец од струмичко, украденото вратено на сопственикот

На 08.12.2021 во 10.30 часот, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода М.Ј.(31) од с.Смолари, општина Ново...

More Articles Like This