ШОКАНТНИ ОТКРИТИЈА: Бразилските власти се виновни за смртта на фудбалерите?

  • November 29, 2016

Најмалку 76 патници, од кои 19 фудбалери, загинаа ноќеска на кобниот лет во падот на авионот во Колумбија.

aerodrom-4-768x432

Во него се наоѓале 22 фудбалери на бразилскиот прволигаш Чапекоенсе, а тројца се однесени во болница и нивната состојба е тешка. Патувале за Меделин на финалето на Копа Судамерикана. Она што го шокираше целиот Бразил е тоа што целата фудбалска експедиција воопшто не требала да патува со овој лет. Неколку дена пред патувањето, раководството на клубот побарало дозвола за чартер, но бразилските власти не дозволиле. Вонреден лет не одорила Агенцијата за цивилно воздухопловство на Бразил.

fudbaleriavion

Откако не успеале во својата намера, челниците одлучиле во Коклумбија да патуваат преку Боливија со комерцијален лет. Авионот удрил во планина недалеку од Меделин и уште не се знае како дошло до падот.

Претходно «
Следно »