ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ВРАТИТЕ НА ГИНЕКОЛОГИЈА: Кој ќе понесе одговорност за црниот биланс на скопска гинекологија?

Поврзано

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на...

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната...
- Advertisement -

Црниот биланс во македонското здравство продолжува на Универзитетската клиниката за гинекологија во Скопје.

Млада трудница во четвртокот навечер била донесена на Клиниката за гинекологија откако матичниот гинеколог и дал вагиналети за да го умртви бебето, кое било во осмиот месец на бременоста. Бебето веднаш починало, а лекарите одвај успеале да го спасат животот на трудницата.

Несреќата да биде уште поголема, пред неколку дена беше обелодонета веста дека за само 24 часа на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство починале 4 новороденчиња што за таква врвна институција е недозволиво.

Се прашуваме, дали одговорните од Министерството за здравство, пред се Заменикот министер за здравство Д-р Гоце Чакароски, кој патем е гинеколог, ќе понесат одговорност и ќе излезат со валидно објаснување за оваа трагедија, која и се случува на нашата држава.

Уште колку новороденчиња треба да изгубиме, уште колку мајки треба да ги изгубат своите рожби, уште колку родилки ќе починат на породување за Зоран Заев и СДСМ да разберат дека на македонското здравство му се потребни стручни, одговорни и високо едуцирани доктори и медицински персонал а не митаџии и поранешни осуденици, роднини на фармацевтски тајкуни и партиски послушници.

Очигледно е дека СДСМ не сака професионализација на здравството, туку преклопување на здравството со кадри блиски до власта, сврзани во фамилијарни бизнис шеми со врвот на СДСМ.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е...

Шефот на кабинетот на Болсонарo позитивен на Ковид-19

Шефот на кабинетот на бразилскиот претседател Жаир Болсонарo, генералот Валтер Брага Нето, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска неговата канцеларија. Тој е седми од 23...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430....

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку...

(Видео) Мајка ископала тунел за да го извади синот од зaтвop

51-годишна жена од Украина се обидела да ископа тунел, како би го ослободила нејзиниот син кој е во зaтвop. Сега и самата е соочена...

More Articles Like This