ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ВРАТИТЕ НА ГИНЕКОЛОГИЈА: Кој ќе понесе одговорност за црниот биланс на скопска гинекологија?

Поврзано

СО СДСМ НА ВЛАСТ: Цвета финасискиот kpиминал во Македонија

Од 509.907.569 денари штета преку 94 kpивични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штeта врз буџетот преку 122...

СО НОВАТА УРЕДБА НА ВЛАДАТА: Бројот на патниците во возилата да изнесува најмногу до 50% од капацитетот на возилат

На денешната седница Владата ја дополни Уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за...

ОСТАНА МИСТЕРИЈА: Ниту еднаш Катица не објасни на јавноста што тоа ќе биде ОК

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше адвокат Сузана Јошевска Анастасовска при што посочи дека во текот на...

Црниот биланс во македонското здравство продолжува на Универзитетската клиниката за гинекологија во Скопје.

Млада трудница во четвртокот навечер била донесена на Клиниката за гинекологија откако матичниот гинеколог и дал вагиналети за да го умртви бебето, кое било во осмиот месец на бременоста. Бебето веднаш починало, а лекарите одвај успеале да го спасат животот на трудницата.

Несреќата да биде уште поголема, пред неколку дена беше обелодонета веста дека за само 24 часа на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство починале 4 новороденчиња што за таква врвна институција е недозволиво.

Се прашуваме, дали одговорните од Министерството за здравство, пред се Заменикот министер за здравство Д-р Гоце Чакароски, кој патем е гинеколог, ќе понесат одговорност и ќе излезат со валидно објаснување за оваа трагедија, која и се случува на нашата држава.

Уште колку новороденчиња треба да изгубиме, уште колку мајки треба да ги изгубат своите рожби, уште колку родилки ќе починат на породување за Зоран Заев и СДСМ да разберат дека на македонското здравство му се потребни стручни, одговорни и високо едуцирани доктори и медицински персонал а не митаџии и поранешни осуденици, роднини на фармацевтски тајкуни и партиски послушници.

Очигледно е дека СДСМ не сака професионализација на здравството, туку преклопување на здравството со кадри блиски до власта, сврзани во фамилијарни бизнис шеми со врвот на СДСМ.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести