ШТО СЕ ПОДГОТВУВА: Пред четири години лица вршеа шпионажа на касарната „Кузман Јосифовски Питу“ – денес ја снимале и правеле скици!

  • May 10, 2018

Според полицискиот билтен на 09.05.2018 година во 16.20 часот на ул. „Фуштанска“ во Тетово, четири непознати лица со патничко возило „Фолксваген Голф“ со косовски регистарски ознаки со мобилен телефон ја снимале касарната „Кузман Јосифовски Питу“.

Откако реагирало обезбедувањето на касарната, лицата избегале. Во 17.45 часот на регионалниот пат Тетово – Јажинце, кај с.Глоѓи, полициски службеници го сопреле наведеното возило во кое се превезувале Х.Б. (48), Ф.Л. (36), Ј.Л. (74) и Ф.Л. (28), сите од Косово, по што биле приведени во СВР Тетово. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Ова не е прв ваков случај во кој се прават скици и фотографии на касарната во Тетово. На 09.12.2014 година, неколку две лица со мобилен телефон извршиле фотографирање на објектот од касарната „Кузман Јосифовски Питу“ во Тетово и покрај тоа што на објектот на видно место е истакнат знак за забрана за фотографирање. При тогашниот настан на осомничените им е одземено УСБ на кое се наоѓале направените фотографии.

Претходно «
Следно »