October 21, 2021, 1:24 pm

Што се случува во Косово?: КФОР вечерва ги зајакна патролите, хелиkoптери надлетуваат над блokaдите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Командантот на КФОР, генерал -мајор Франко Федеричи, вечерва објави во врска со ситуацијата на северот на Косово и Метохија, дека КФОР презела дополнителни чекори на терен, зајакнувајќи ги патролите долж главните патишта каде што се блокадите и распоредувајќи ги своите единици кај премините Јариње и Брњак, во согласност со неговиот мандат што произлегува од Резолуцијата 1244 на ОН.
Во соопштението доставено до Танјуг се наведува дека КФОР одржала разговори со сите страни што би можеле да придонесат за прекин на протестот.
„Усвоените мерки, кои претходно ги разговараше командантот на КФОР со сите институции на Косово, како и градоначалниците на општините на север, се со цел да се спроведе брза деескалација на тензиите што се појавија минатата недела и да се врати безбедна и безбедна средина и слобода на движење за сите заедници на Косово“, се наведува во соопштението.

Хеликоптери на КФОР во два наврати во последниот час прелетаа над Јариње и Брњак, како и на северот на Косово и Метохија, јавува известувачот на РТС.

Latest News

Koмиcиjaтa за зapaзни бoлecти ќe диcкyтиpa зa мepкaта за нeoпхoднocт да ce пpимaт двe дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Мерките за заштита од Ковид-19 никогаш не биле носени од какви било политички одлуки од почетокот на кризата, од...

More Articles Like This