December 9, 2021, 11:49 am

Што се случува?: НАТО најави зголемување на военото присуство во регионот на Црното Море

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

НАТО ќе продолжи да го зголемува своето воено присуство во регионот на Црното Море како одговор на зајакнувањето на руската воена група на Крим, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција пред видео-конференцијата на министрите за надворешни работи на НАТО.

Како што рече, за тоа прашање ќе се разговара на 2 декември со министрите за надворешни работи на Украина и Грузија.

„Црноморскиот регион е од стратешко значење за НАТО, за сите нејзини членки. Исто така, тесно работиме во тој регион со двајца наши партнери – Грузија и Украина“, рече тој на прес-конференција во Брисел.

Столтенберг објасни зошто, според него, е потребно Алијансата да го зајакне своето присуство во регионите на Црното Море.

„Гледаме дека Русија го зголемува своето воено присуство на Крим, затоа мора да го зголемиме присуството во регионот на Црното Море и да разговараме за ова прашање со нашите партнери – Украина и Грузија, што ќе го сториме во среда со нивните министри“, рече тој.

Според него, министрите за надворешни работи на НАТО ќе разговараат за зајакнување на руските воени позиции во светот, вклучително и во контекст на настаните во Нагорно Карабах и Белорусија, на состанокот на Северноатлантската алијанса на ниво на министри за надворешни работи .„Русија го модернизира својот нуклеарен арсенал, распоредува нови ракети и распоредува нови сили од крајниот север до Либија и Сирија. „Исто така, гледаме зајакнување на руското воено присуство поради кризите во Карабах и Белорусија“, рече тој.

Во врска со ова, генералниот секретар на Алијансата не објасни како протестите поддржани од Западот доведуваат до „зајакнување на руските воени позиции“, на што НАТО има намера да подготви одговор.

Latest News

Стефковски: Сѐ додека сум јас градоначалник нема да дозволам отворање на индустриски капацитети за загадувачка индустрија

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, утрово беше гостин во ,,Утрински брифинг” на СлободнаТВ. Стефковски истакна дека во периодот...

More Articles Like This