Што ќе ви се случи доколку еден месец не пиете кафе?

Поврзано

Фејсбук со нова услуга станува конкурент на Тик Ток

Фејсбук објави дека започнала услуга на кратки видеа на платформата на Инстаграм, што може да биде директен конкурент на...

Почина Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“

Раjко Дујмиќ, хрватски музичар и водач на поранешните „Нови фосили“, кој заврши во индуцирана кома по сообраќајна несреќа, почина...

Meтодија Симоноски Мело е жива легенда кој секој го знае: Правел највкусни шеќерчиња и бил касап, а сега ужива во пензионерските денови

Веќе 24 години ужива во пензијата. Методија Симоноски (80), кого го знаат по прекарот Мело, ем правел шеќерчиња, ем...
- Advertisement -

Лео Бабаута е момче кое одлучило да направи експеримент со цел да си го подобри здравјето. За почеток, цел месец престанал да пие кафе и пијалоци со кофеин.

Признава дека било тешко и речиси невозможно, на неколку пати дури размислувал да се откаже од експериментот.

Но еве што забележал кога се одвикнал и сфатил дека нема потреба од кафе:

1. Очекувал симптоми како што се главоболка, замор и слабост, но се изненадил, бидејќи немало ништо слично. Лео често се буди свеж пред алармот и имал многу концентрација од утрото.

2. Единствениот проблем за него бил мирисот на кафе. Кога гледал како другите пијат кафе, имал желба и тој да проба. Но и тоа го издржал.

3. Најголем проблеми имал по мрсните и солени јадења. Жедта ја гасел со вода, но немал потреба од силно кафе веднаш после јадење.

Што научил Лео само по еден месец без кафе?

Мислев дека откажувањето ќе ми биде многу потешко отколку што навистина беше. Но да имаш навика, со која да го замениш утринското и попладневното кафе навистина помага.

Кога ќе доживеете акутна потреба од кафе, можете да го замените со чаша топол и вкусен чај. Парче пица или кифла? Зошто да не? Уште една важна работа – сега гледам дека потребите се минливи, дури и најсилните. Од голема помош е ако јавно го кажете Вашиот предизвик.

Ако вашите колеги, пријатели и членови на семејството знаат дека избегнувате кофеин, на секој можен начин, ќе Ви помогнат. За почеток, нема да Ви понудат кафе, ниту ќе пијат поблиску до вас. И верувајте, тоа е од клучно значење за да издржите.

Latest News

Над половина милион зaрaзeни со Koвид-19 на Флорида

САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“. Со...

Зaплeнeти 1,3 тони кoкaин на француско пристаниште

Француските власти заплениле 1,3 тони кокаин скриени во контејнер со вреќи ориз од Јужна Америка во пристаниште на северот на државата, изјави неименуван извор...

Играјте на сигурно и нема да зaжaлитe

Овен Не дозволувајте ситните кавги со колегите да ве исфрлат од такт. Кога ќе забележите дека сте налутени, повлечете се во самотија и бројте до...

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската јавност. Се повеќе видеа излегуваат...

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

More Articles Like This