Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Училиштата остануваат затворени, учебната година во Мексико започнува со онлајн предавања

Училиштата во Мексико нема да бидат отворени за учениците кога ќе почне новата академска година на 24 август за...

Руски хакeри укpале тајните документи од САД и Велика Британија

Тајните трговски документи на САД и Велика Британија кои излегоа во јавноста во пресрет на изборите во Британија минатата...
- Advertisement -

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика повеќе од две милијарди американски долари штета на животната средина, соопштија руските власти.

Штетата од загадување на океанот надминува 147 милијарди рубљи (две милијарди долари), соопшти руската агенција за животна средина Росприроднадзор. Излевањето на нафтата предизвика далеку поголема штета на копното, која Росприроднадзор ја проценува на 739 милијарди рубљи.

Овој руски државен орган соопшти дека гигантот „Норилск Никел“ треба да плати две милијарди долари отштета за излевањето на нафтата. Росприроднадзор соопшти дека испратиле барање за „доброволно обештетување“ до фирмата-ќерка на Норилслск Никел, НТЕК.

Поради несреќа во електроцентрала, 21 илјади тони нафта се излеаја во океанот на крајот на мај. Активистите на Гринпис го нарекоа излевањето најголема катастрофа во историјата на рускиот Арктик.

– Обемот на штетата на арктичките води не може да се спореди со ништо во историјата, рече рускиот министер за животна средина Дмитриј Кобиљкин.

Претседателот Владимир Путин прогласи вонредна состојба и му нареди на најбогатиот човек во Русија, Владимир Потанин, да ја плати штетата.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This