Штo ce cлyчyвa? – иcчeзнa yштe eдeн pycки aвиoн кoj пpeвeзyвaл меѓу 13 и 17 пaтници

Рускиот патнички авион Антонов Ан-28, кој превезувал до 17 патници, исчезна од радарот на летот над сибирскиот регион Томск, пренесоа руските новински агенции.

На летот од Кедрови во Томскиот регион кон регионалниот главен град Томск имало меѓу 13 и 17 патници, објавија новинските агенции ТАСС и РИА, повикувајќи се на локални власти.

Пред помалку од две недели, сличен авион Антонов Ан-26, падна во рид поради слаба видливост крај полуостровот Камчатка на рускиот Далечен исток. Сите 28 лица беа убиени на летот.

Антонов-28, истиот модел авион што исчезна над Томск, се сруши во шумата Камчатка во 2012 година. Во несреќата загинаа 10 лица, а истражителите откриле дека и двајцата пилоти биле пијани за време на несреќата.

Руските стандарди за безбедност на авијацијата се подобрија во последниве години, но несреќите, особено на постарите авиони во оддалечените региони, не се невообичаени.