Штo ce cлyчyвa co тлoтo нa Хрватска???: Oд 28-ми дeкeмвpи дo дeнecкa peгиcтpиpaни нaд 800 зeмjoтpecи

Поврзано

Пopaнeшниoт гeнepaлeн ceкpeтap нa HAТO, Џорџ Робертсон – „Бугарија дa гo ykинe вeтoтo зa Македонија“

Претседателот на Евроатлантскиот клуб и поранешен министер за надворешни работи на Бугарија, Соломон Паси, го поддржа повикот на Роберсон...

Вучиќ: Наскоро една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување...

Дeнecкa ќe бидe пpeзeнтиpaн плaнoт зa oтвopaњe нa тypизмoт вo Грција – ќe бидaт oтвopeни и гpaничнитe пpeмини co Мaкeдoниja

Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе...
- Advertisement -

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на владиниот состанок денеска објави дека од 28 декември во државата се регистрирани над 800 земјотреси. Тој рече дека досега се регистрирани 41.500 оштетени објекти и се заблагодари на сите што испратија помош за жртвите од земјотресот, на волонтерите и на донаторите.

Хрватската Влада усвои предлог за проширување на надлежностите на Законот за реконструкција на Град Загреб, Крапинско-Загорска и Загрепската жупанија, како и на Сисачко -Мославската и Карловачката, што беа погодени од разорниот земјотрес на крајот на минатата година.

Нацртот на изменетиот Закон е ставен во собраниска процедура и со него се предвидува спроведување на процедури за обновување и станбено згрижување во уште две жупании, како и санирање на дополнителна штета предизвикана од тие земјотреси.

Министерот за просторно планирање, градежништво и државен имот, Дарко Хорват, на прес-конференција изјави дека државата целосно ќе финансира реконструкција на недвижен имот во областа каде е прогласена состојба на катастрофа, јави агенцијата Хина.

За домаќинства чии куќи во областа не се погодни за живеење, државата се обврзува да им обезбеди привремено сместување.

Latest News

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...

More Articles Like This