October 28, 2021, 5:55 am

Шумски пожар на непристапен предел кај прилепско Смолани

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шумски пожар втор ден е активен околу прилепското село Смолани, каде гори нискостеблеста шума.
Според информациите од командирот на прилепската противпожарна единица, Виктор Стојчески, во еден дел, во пристапниот појас, пожарот е под контрола, но сѐ уште е тешко да се гасне во непристапниот предел.

– На теренот цел ден се 10 пожарникари и исто толку вработени во шумското претпријатие. Во непристапниот дел е речиси невозможно да се пристапи, но се прават сите напори и тој дел да се стави под контрола, вели Стојчески.
Во реонот на Смолани и Дрен летово, токму во непристапниот дел, беше големиот шумски пожар за што во август беше неопходна воздушна поддршка.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This