Шokaнтнo: Италија ќе jа тyжи кoмпaниjaтa Фајзер – Еве за што се работи

Поврзано

„Гардијан“ открива: Што се крие позади глобалниот кapaнтин и зошто мора да се повторува на секои две години?

Британскиот весник „Гардијан“ случајно ги подгреа сомнежите за голем број теоретичари на заговор со напис кој сугерираше дека е...

Ќе има ли постpoги мерки: Одлуката ќе падне во понеделник, нaјави Филипче

Во денешното гостување нателевизија „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче рече дека во текот на наредната недела ќе се...

По два часа pacправа Бугарија го oдби предлогот на БСП за набавка на руски вакцини

По два часа расправа околу геополитиката и дали руската вакцина „Спутник V“ е најдобра или не, бугарскиот Парламент денеска...
- Advertisement -

Италија се закани дека ќе ја тужи фармацевтската компанија Фајзер поради доцнење на испораката на вакцините против Ковид-19.

– За заштитата на италијанските граѓани не може да се преговара, истакна специјалниот комесар за пандемијата Доменико Аркури.

Тој истакна дека разговарал со министрите и со регионалните лидери и оти е донесена одлука да се преземе акција следните дена.

Вакцината против Ковид-19 на Фајзер/БиоНтек кон крајот на декември беше одобрена од Европска Унија, но американската компанија минатата недела соопшти дека ќе ги одложи испораките во следните три до четири седмици поради промени во работниот процес во Белгија. Следниот ден компанијатра соопшти дека ја ограничува испораката за една недела.

Аркури истакна дека неделава не се доставени 29 проценти од ветените дози вакцини. Во Италија над 1,2 милиони луѓе се инфицирани со Ковид-19, а повеќе од 83.000 починале од последици од вирусот.

Latest News

„Гардијан“ открива: Што се крие позади глобалниот кapaнтин и зошто мора да се повторува на секои две години?

Британскиот весник „Гардијан“ случајно ги подгреа сомнежите за голем број теоретичари на заговор со напис кој сугерираше дека е...

More Articles Like This