Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена пoзитивни на Koвид-19

Поврзано

Македонска ракометна репрезентативка позитивна на Koвид-19

Македонската ракометна репрезентативка Елена Ливриниќ, членка на Глорија Бузау, е позитивна на Ковид-19, пренесуваат романските медиуми. Ова е втор случај...

Тринаесет фудбалери од Македонија имаат коронавирус

Натпреварувачката комисија во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) донесе одлука за откажување на бараж натпреварите за пополнување на Втора...

Неколкупати беше номиниран за Оскар – Пoчинa композиторот Енио Мориконе

Италијанскиот композитор и диригент, Енио Мориконе, почина на возраст од 91 година. Мориконе починал поради компликации по скршеницата на бутната...

Новак Ѓоковиќ соопшти дека е позитивен на коронавирус, најдобриот тенисер на АТП листата изрази жалење за настанатата ситуација и изрази надеж дека бројот на заразени нема да порасне, позитивна е и неговата сопруга Јелена.

Србинот изминатиов период напорно работеше на организирање на тениски турнири на Балканот, и покрај пандемијата на коронавирус, успеа да договори звучни имиња и да се одржат турнири во Белград и Задар.

Сепак, сето ова на крајот му се удри од глава. Во неделата алармите се вклучија откако Григор Димитров соопшти дека е заразен со ковид 19. Потоа позитивни испаднаа уште три лица, едно петгодишно дете кое се дружело тенисерите, како и Виктор Троицки, кој настапи само на турнирот во Белград.

Денеска пристигнаа и резултатите на Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на АТП листата и неговата сопруга Јелена се позитивни на коронавирус.

„По враќањето во Белград, веднаш бевме тестирани. Мојот и на Јелена се позитивни, на децата се негативни“ – се вели во соопштението на Србинот.

„Се што сработивме изминативе месец дена беше со чисто срце и искрени намери. Турнирите беа од хуманитарен карактер со идеја да им се помогне на тенисерите од регионот, да им овозможиме услови за игра, услови за приходи, и на тој начин да им помогнеме во овој тежок период“.

„Во исто време, сакавме да испратиме порака за солидарност и фер-плеј. Целта беше да им помогнеме и на добротворните организации и оние кои им помагаат на луѓето кои се најпогодени, и мило ми е што голем број на луѓе се придружија на иницијативата“,

„Ги организириавме турнирите во период кога вирусот беше ослабнат, и кога верувавме дека има услови за игра“.

„Навистина ми е жал што се случи ова. Ги следам препораките на лекарите и се надевам дека бројот на заразени нема да порасне. Се надевам дека никој нема да има здравствени компликации и се ќе помине добро. Јас ќе бидам во самоизолација во следните 14 дена, ќе направам нов тест за 5 дена“.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Чаир

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на претстојните парламентарни избори, одржа средба со жителите на Чаир....

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

Повеќе вести