ЃОРЃИ СПАСОВ СЕ ИЗРЕЗИЛИ: Класично непознавање на изборните правила за еден професор или свесна манипулација

Поврзано

(ФОТО) ЛУКАРЕВСКА ПOЗИТИВНA: Ќе оди ли Спасовски во изoлaцијa?

Откако на својот Фејсбук утрово директорката на УЈП Сања Лукаревска откри дека е позитивна на коронавирус, јавноста прашува дали...

УХМР: Зголемени нивоата на Дрим и Бабуна, Сатеска шест пати под просекот

Врнежите што деновиве ја зафатија земјава предизвикаа извесни промени во хидролошкјата состојба. Некои реки бележат зголемувања на водостоите, а...

ДИРЕКТОРКАТА НА УЈП САЊА ЛУКАРЕВСКА ПОЗИТИВНА НА КОВИД-19, ДЕЛ ОД РАКОВОДСТВОТО НА СДСМ ВО ИЗОЛАЦИЈА

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска е позитивна на КОВИД-19. Лукаревска денеска на својот фејсбук профил...

Професорот Ѓорги Спасов со став пренесен за Либертас се избрука со прозирна манипулација велејќи дека намерно ВМРО-ДПМНЕ во одредени општини ќе оди со друг реден број на гласачкото ливче, а не бројот 13 со цел да се ослободи од коалицините партнери и дека тоа било наводно барање на самиот Груевски.

 

Се работи за класично непознавање на изборните правила и на работата на Државната изборна комисија што е зачудувачки за еден професор или пак за свесна манипулација. Имено на локалните избори е дозволено да се прават коалиции кои се различни во различни општини.

Тоа го прави и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и ДУИ и другите политички партии. Таму каде што има поинаков договор согласно правилата потребно и неопходно е да има одново ждребање на бројката со редниот број, што и беше случај за Теарце и Центар Жупа кааде ВМРО ДПМНЕ ќе оди со бројот 7.

Во Центар Жупа ВМРО-ДПМНЕ ќе оди со посебна советничка листа додека за градоначалник ќе го подржи кандидатот на турската коалиција партија Аријан Ибрахим, а во Теарце се излегува во изборната трка со Војо Гогоски. Различното ждребање не може да биде желба, туку е законска обврска.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести