September 28, 2020, 8:22 pm

Јавниот автобус не е ресторан – 6 правила кои Македонците уживаат да ги кршат во градскиот јавен превоз

Поврзано

Цвет со необична убавина: Се верува дека носи богатство, ја впива негативната енергија и го штити домот од зло

Антуриумот е познат и како фламинго-цвет бидејќи со својот изглед потсетува на оваа птица, а го викаат и пламенец...

Гвинет Палтроу целосно гола го прослави 48. роденден ФОТО

Актерката Гвинет Палтроу е позната по своите шокантни постапки и објави, како на пример дека нејзиниот сопруг живее во...

Колку заработува Новак Ѓоковиќ? Луксузни јахти, големи имоти и донации

Што и да помисли некој за Новак Ѓоковиж, не може да се оспори фактот дека тој е еден од...
- Advertisement -

Возењето со јавниот превоз може да биде навистина непријатно искуство. И во јавните автобуси постојат правила на добро однесување, бон-тон на кој многумина забораваме.

Кои правила Македонците уживаат да ги кршат додека се возат во градскиот јавен превоз?

Пред влез во автобусот, треба да се пропуштат прво патниците кои се симнуваат
Сведоци сме на неверојатни турканици и буткања во автобусот. Желбата да се качиме побрзо во автобусот не се остварува со тоа што ги буткаме оние кои треба да се симнат. Сите ќе се симнете и сите ќе се качите, не кревајте непотребно паника.

Седиштата се за луѓе, а не за…
… кромид, праз, магдонос, ќеси, куфери, ранци, кутии. Доколку сте во полупразен автобус, во ред е да ја ставите својата торба на празното седиште до вас.

Во спротивно, кога владее целосен хаос во автобусот, а патниците се принудени да стојат само затоа што вие имате „паркирано“ саксиско цвеќе на седиштето до вас, тоа ве прави невоспитани луѓе.

Гласните разговори треба да се избегнуваат
Колку пати сте се возеле поспани рано наутро или целосно исцрпени после работа, додека некој од патниците решил да си го раскаже животот од А до Ш на целиот глас?

Или можеби сте налетале на група разџагорени патници кои не умеат да замолчат? Доколку ова ве иритира, не грижете се, имате сосема природна реакција. Во јавниот превоз треба да се има обѕири кон другите и да се зборува ненападно и тивко.

Јавниот автобус не е ресторан
Во поголемиот број на автобуси, јадењето е забрането. Нормално, сите посегнуваме по бонбонче, парче чоколадо или вода и тоа речиси никому не му пречи.

Но, кога вадите хамбургер, пица или бурек во автобусот, отворате јогурт или консумирате друг тип на исклучително ароматична храна, имајте предвид дека на другите патници тоа им пречи и им создава мачнина. Ваквите видови на храна сепак зачувајте ги за јадење во сопственото возило.

Покривање на устата при кивање и кашлање
Никој не сака да дојде во допир со туѓите бактерии, особено додека сопатникот кива или кашла. Особено во месеците кога царуваат вирози и грипови, сосема нормално е додека кивате или кашлате да ја ставите раката на устата. Ова секако не се однесува само за јавниот превоз, правилото важи секаде.

Вадење на ранецот или чантата од грбот додека стоите
Ова е правило на добро однесување на кое многумина забораваат додека се возат во градскиот автобус. Како очекувате во најголемата турканица некој да помине покрај вас додека го блокирате патот со ранецот или чантата на грбот? Потребно е да ги симнете и да ги држите в раце, блиску до вас.
Извор.crnobelo.com

Latest News

Грчката грaница остaнува зaтворена за македонските граѓани

Грција донесе одлука границите да останат затворени за граѓани oд трети земји, пишува „Новости“. И, по 1 октомври, Грција нема...

Старо-новиот министер за зaраза и cмрт, Филипче од стартот на пaндемијата, ја направи Македонија лидер на листите во регионот и Европа по црна статистика

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма продолжи со кажување на ноторни лaги, како што тоа...

Боки 13 примен во болницa поради kpварење

Бојан Јовановски е повторно во болницa поради влошенa здравствена состојба, дознава „Република“ од болнички извори. Тој се наоѓа во Градската болница Св. Наум Охридски...

Крузер од Малта со зapaзен екипаж плови низ грчките острови

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на вирyсот кoрона и беа изолирaни...

(Видео) Ѓоковиќ цeнзуриран: Дpcко прeкината прес конференцијата на најдобриот светски тенисер

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, кој се подготвува за својот прв меч на „Ролан Гарос“ денеска беше нeпријатно изненаден, откако неговата редовна...

More Articles Like This