Јакимовски: Власта или лаже сега, или лажеле до сега, дека ние сме имале пари за вакцини

Поврзано

Мицкоски до Пендаровски: Доста се kpиеш, бекни нешто, докажи дека си достоен за функцијата

Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто. Застани зад правото, законите и Уставот. Тоа што Заев дозволил да биде...

Џафери ја злoyпотрeби функцијата претседател на Собранието

– Пратеникот Елми Азири од Алијанса за Албанците денеска на прес-конференција изјави дека смета оти ова што се случило...

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...
- Advertisement -

Претседателот на ГРОМ, Стевче Јакимовски, во денешното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 зборуваше за најновото заадолжување на власта од 760 милони евра, од кои, како што беше соопштено, дел ќе бидат искористени за набавување на вакцини.

„По завршување на тоа гласање и добивање на доверба на Владата, што е различно, различно е 760 милиони евра нов долг. Од тоа 260 милиони вели дека ќе сме ги потрошеле за вакцини. Што тоа кажува, па тоа кажува дека ние досега не сме имале пари за вакцини. Сега не убедуваат, или лажат сега, или лажеле до сега, дека ние сме имале пари за вакцини. Велат дека тие пари, дел од тие пари ќе се употребеле за вакцини. Како е тоа можно кога цело време тврдиме дека имаме пари за вакцини, односно доаѓаме до главната причина, зошто немаме вакцини“, прашува Јакимовски

Latest News

More Articles Like This