October 31, 2020, 6:08 am

Јанакиески: Дури и „Нинџа 2“ сведокот во своите променети искази го негира кривичното дело за кое ме судат

Поврзано

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да...

(Фото) Ни тој не ги почитува мерките: Караџовски штом се изгacнат камерите бeз маска

Претседателот на комисијата за зapазни болeсти, Жарко Караџовски денес беше гостин во емисијата „Само интевју“ на Канал 5 телевизија. Имено...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го дeмaнтирaше синот на Амди Бајрам, Габриел

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ тврди дека синот на Амди Бајрам, Габриел, дошол да се тестира во лабораторијата на болницата...
- Advertisement -

Во своите заврши зборови пред судот за настаните пред Општина Центар во 2013 година (односно „шамарите кои никогаш не се случија“), обвинетиот Миле Јанакиески истакнува дека и во стариот и во променетиот обвинителен акт со кој пред неколку дена беше ослободена екс-пратеничката Даниела Рангелова и уште 2 лица, нема никаков основ да биде осуден бидејќи за такво нешто обвинителството не приложило никаков материјален и вербален доказ.

„Ако добро се анализира старото и новото обвинение ќе видите дека истото е адаптирано на исказот на осудениот Томислав Лазаров, па се’ што и се ставаше на товар на претходно обвинетата Даниела Рангелова е директно префрлено кај мене. При ваква околност судот треба да има во предвид дека согласно заклучок на апелационите судови, не може да се заснова пресуда на исказ на лице кое признало вина во тој предмет (како Лазаров). Впрочем дури и во четириесетите години од минатиот век, се барале искази од барем 2 сведоци пред да се осуди некој на казна затвор“, нагласи денес Јанакиески во своите завршни зборови пред судот за случајот за протестите пред општина Центар.

Јанакиески во завршните зборови потенцираше и дека дури и исказот на условно-осудениот Лазаров нема тврдење дека Јанакиески е виновен за она што му се става на товар, туку за негови „претпоставки и перцепција“ кои Обвинителството не ги поткрепи со ниту еден материјален доказ.

„Сум бил прислушуван 24 саати на ден, има повеќе од 80.000 разговори со мене, ако имав било каква вина обвинителството сигурно ќе приложеше барем еден единствен доказ“, посочи Јанакиески.

Томислав Лазаров призна вина пред неколку години за настаните пред Општина Центар според тогашниот обвинителен акт според кој тој и Даниела Рангелова координирале со агресијата на протестирачите, согласно насоки давани од Јанакиески.

Според новиот обвинителен акт, заклучок на Обвинителството е дека Рангелова тоа не го сторила, а Лазаров негираше на суд дека добивал такви насоки од Јанакиески, но според логиката и аршинот на Обвинителството, она што важеше за Рангелова, не важи за Јанакиески, па за неа беше побарана слобода, а за Јанакиески маскимална казна.

Да не беше трагично, ќе беше смешно – се коментарите на правниците кои го познаваат случајот и генерално судската пракса во земјата во последните години.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This