January 25, 2021, 8:15 pm

Јанушев: Правните норми се јасни – не се можни избори во јуни како што сака Заев

Поврзано

Џабе отидоа: Димитров и Османи не добија рок за вакцините од Европската Комисија

Вицепремиерот Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Брисел денеска се сретнаа со еврокомесарот за управување...

(Видео) Сотир Костов зa пoпиcoт: “Beтoтo нaвлeзe и вo пoпиcoт, пa кaкo e тoa мoжнo? – зaкoнoдaвeцoт им вeли или ќe ce пoпишyвaтe или...

Во денешната емисија на Инфомакс, "Неделен Брифинг", домаќинот Сотир Костов и новинарот Милош Милошевски анализираа во однос на пописот,...

Владата прати тројца рамковни во социјални грижи Прилеп?

Вработените според рамковниот договор, кои со години седеа дома и земаа плата, или поточно 1.349 службеници ќе бидат распоредени...
- Advertisement -

Единствената стратегија која ВМРО-ДПМНЕ ја има е здравјето на граѓаните и ние од тоа нема да отстапиме. А јасно е дека избори во јуни нема да има, и законот тоа не го дозволува. Правните норми не го дозволуваат тоа. Едноставно не може да испочитуваат сите рокови за подготовка на избори кои ќе се одржат во јуни, рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во гостувањето на вестите на телевизија Канал 5.

Според него она што го говори Заев е нереално.

-Знаеме дека ултиматуми на Заев се невозможни, иако од него се може да се очекува. Сепак единстен кој може да утврди датум за избори е претседателот на Собранието, а тоа нема да се случи ако нема консензус. Значи нема да распише избори. Доколку пак од СДСМ сметаат дека тоа може владата да го направи сама со уредба со законска сила и ако прават манипулации не верувам дека ќе го постигнат тоа, рече Јанушев.

Latest News

Италијанскиот премиер најави оcтавка откако го загуби мнозинството во Владата

Италијанскиот премиер Џузепе Конте веројатно ќе поднесе оставка до претседателот Серџо Матарела вечерва или утре изутрина, со надеж дека...

More Articles Like This