ЈАНЧЕВ ОТВОРЕНО РАБОТИ ПРОТИВ МИЦКОСКИ И МАКЕДОНИЈА: Му помага на Заев да добие пратенички гласови за уставни измени!

Поврзано

Додека Филипче тера партиски ПР, во Македонија близу 7.000 зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава...

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

И градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев јавно призна дека сретнал со Заев минатата сабота во еден од струмичките хотел на негово барање. Имено на средбата како што тврди Јанчев се разговарало за процесот на уставни измени и поддршката на опозициските пратеници на процесот кој е спротивен на волјата на граѓаните. Тој на Заев му ветил помош во борбата против Мицкоски кој се обидува да ги опструира уставните амадмани.

Јанчев тврди дека на средбата на која бил со Никола Тодоров воопшто не бил споменат притворот на Сашо Мијалков. Вели тоа е процес кој го водат правосудните институции и во кој ние не се мешаме.

„Ветивме помош против опструкциите од страна на Христијан Мицкоски во делот на уставните амандмани во интерес на државата. Тоа ќе биде транспарентен процес без задни намери за никого. Јас како Митко Јанчев очекувам што повеќе пратеници да се вклучат во процесот на уставни измени се со цел да се подобри Договорот од Преспа и да се зајакне идентитетот за доброто на сите граѓани на Р.М.“ – вели Јанчев за ТВ 24.

Со оваа изјава Јанчев конечно призна дека одамна соработува со Заев со цел спроведувањее на уставните измени спротивно на волјата на граѓаните и сега веќе и отворено работи против претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и македонскиот народ. Да потсетиме дека на средбата присуствувал и Никола Тодоров, кој беше исклучен од партијата, додека Јанчев беше сменет од потпретседателската позиција, ваквата одлука на Централниот комитет на партијата се случи поради нивната соработка со Заев за добивање на пратенички гласови за уставните измени.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести