Јапонскиот гигант Тојота го пpekина производството во Чешка

Поврзано

Уште една пpecyда пpoтив Гугл поради лaжнo информирање на корисниците за прибирање на податоци

Австралискиот сојузен суд утврди дека „Гугл“ ги довел во заблуда корисниците со информациите за употреба на личните податоци собрани...

Aндpoид пpoблeми: He ви paбoтaт aпликaциитe нa мoбилниoт? – oвa e peшeниeтo

Многу корисници на Андроид телефоните вчера и денеска забележаа дека дел од нивните апликации не работат. Гмеил, Вибер, Амазон, Ватс...

Гугл се соочува со kaзна од 5 милијарди долари бидејќи лaжел за инкогнито режимот

Сите, барем еднаш, користеле инкогнито режим при работа со веб-прелистувач. Меѓутоа, ако „сурфате“ на Интернет анонимно, тоа не значи...
- Advertisement -

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ на 14 дена ќе го прекине производството во фабриката во близина на чешкиот град Колин, поради недостиг од чипови, соопшти денеска агенцијата ЧТК.

Прекинот во производствениот процес во оваа филијала на јапонскиот гигант во автомобилската индустрија почнува од 22 март, јави чешката агенција.

Недостигот на чипови се припишува на лошите временски услови во Северна Америка, додава агенцијата.

Во фабриката во близина на Колин, на околу 50 километри источно од главниот град Прага, „Тојота“ произведува мали автомобили за европскиот пазар. Во неа се произведуваат околу 200.000 автомобили годишно, а дел од нив се за францускиот партнер ПСА, што до недоамна беше нејзин ко-сопственик.

Latest News

Д-р Андоновска: Апceте ги одма и kpивична пријава за пратеничката од СДСМ која го загpo3ува здравјето

Доктор Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека пратеничката која денес позитивна на коронавирус дојде во...

More Articles Like This