September 24, 2020, 9:45 am

Јахоски влезе во Собрание, Елсан Нурчески в.д. градоначалник на Пласница

Поврзано

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“,...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните...

Bлaдиниoт кaбинeт кoмплeтиpaн, кoи ce 16-тe зaмeници миниcтpи?

Со потребното мнозинство од 62 гласа, Собранието ги изгласа новите заменици министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик...
- Advertisement -

По изборот на Исмаил Јахоски за пратеник остана празно местото градоначалник на Општина Пласница, па поради тоа во одреден временски период функцијата градоначалник на оваа Општина со донесување на Решение на поранешниот градоначалник Исмаил Јахоски во согласно со закон за локална самоуправа ќе ја извршува член на Советот на оваа општина м-р Елсан Нурчески.

Определен сум да ја вршам должноста градоначалник на Општина Пласница, од страна на досегашниот градоначалник Исмаил Јаоски кој е избран пратеник од редовите на ДУИ на предвремените парламентарни избори, па затоа ми е чест и задоволство, како што вели, што ќе ја претставувам и застапувам општина Пласница. Функцијата ќе ја извршувам чесно, одговорно, транспарентно и компетентно во согласност со Уставот, законите, статутот на Општината, подзаконските акти и меѓународни договори, рече Нурчески.

Тој посочи дека е отворен за соработка со сите правни субјекти, физички субјекти, домашни и меѓународни организации и институци.

Целта на мојата функција ќе бидет да придонесам за подобар и поквалитетен живот за сите граѓани на Општина Пласница во сите свери и области на делување, за овој временски период, заврши Нурчески.

Согласно закон за локална самоуправа функцијата член на советот ќе му биде во мирување се додека ја врши должноста градоначалник на Општина Пласница.

Latest News

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров...

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“, денеска треба да почнат завршните...

(Фото) Жaлocнo: Мaлo мoмчe co гaлeњe ja ycпoкoјувa cecтpичкaтa бoлнa oд pak

Мајка сподели трогателна фотографија, која ги покажува последиците од ракот. Емотивната фотографија го прикажува нејзиниот мал син како ја гали неговата сестричка која се...

More Articles Like This