October 31, 2020, 5:05 am

Ја почастија: Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Поврзано

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да...

(Фото) Ни тој не ги почитува мерките: Караџовски штом се изгacнат камерите бeз маска

Претседателот на комисијата за зapазни болeсти, Жарко Караџовски денес беше гостин во емисијата „Само интевју“ на Канал 5 телевизија. Имено...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го дeмaнтирaше синот на Амди Бајрам, Габриел

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ тврди дека синот на Амди Бајрам, Габриел, дошол да се тестира во лабораторијата на болницата...
- Advertisement -

Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот.

Предлогот ќе биде препратен до Собрание каде пратениците треба да ја изберат на функцијата.

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев посочи дека немало политичко пазарање околу Кацараска и дека е предлог единствено како професионалец и добар судија. Здравев е уверен дека Собранието ќе ја избере Кацарска за уставен судија иако нема поддршка од ВМРО ДПМНЕ.

Во изјава за телевизија Алфа судијката претходно дека би прифатила да биде нов уставен судија, на местото на Владимир Стојановски, чиј мандат истече.

Кацарска има долг судиски стаж, над 30 години, моментално е судијка во одделот за организиран криминал и корупција, а била и претседателка на Кривичниот суд во Скопје.

Таа ги водеше предметот ТЕНК во кој на затворски казни ги осуди поранешниот премиер, екс министерката за внатрешни и помошник министерот во МВР.

Таа ја напиша и пресудата за насилствата во собранието од 27 април, а го водеше и предметот ТРИСТА.

Затворски казни изрече и во процесот Транспортер каде обвинет беше поранешниот битолски градоначалник Талески.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This