Ја продолжија традицијата на Рузвелт и Черчил: Бајден и Џонсон потпишаа нова Атлантска повелба

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џозеф Бајден денес, пред самитот на Г7 во Англија, потпишаа нова Атлантска повелба со која се ветија дека ќе ги бранат „трајните вредности на нивните земји од стари и нови предизвици“.

Бајден и Џонсон, кои зборуваа повеќе од еден час денес, потпишаа нов документ што се надоврзува на обврските и аспирациите наведени пред 80 години од нивните претходници, Френклин Д. Рузвелт и Винстон Черчил во Атлантичката повелба, пренесува АП.

„Нашата нова Атлантичка повелба потврдува трајна посветеност на одржување на вредностите и нивна одбрана од странските предизвици“, рекоа Бајден и Johnонсон во заедничката изјава, пренесува Танјуг.

Атлантската повелба, документ потпишан во 1941 година, беше упатство за формирање на Обединетите нации и НАТО и оваа повелба се осврнува на „новите предизвици преку силната желба за унапредување на слободната трговија, човековите права и меѓународниот поредок заснован на правила и да се спротивстави на „оние што сакаат да ги минираат сојузите и институциите на двете земји“, беше објавено по состанокот.

Новата повелба опфаќа и технологија, патувања и многу трговски врски помеѓу САД и Велика Британија и се осврнува на нови предизвици, како што се климатските промени, сајбер нападите и мешањето во изборниот процес.

Ова е прва средба меѓу Џонсон и Бајден, а како што претходно беше најавено, двајцата лидери ги најавија денешните разговори во Лондон и заедничката визија за „одржливо глобално закрепнување“ од пандемијата на вирусот корона.

Latest News

Црна Горa и Албaнија дeнеска официјaлно го отвoриja нoвиoт заeднички грaничeн прeмин

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите...

More Articles Like This