November 25, 2020, 3:25 pm

ЈА СПОРЕДИ МАКЕДОНИЈА СО ИТАЛИЈА И ШПАНИЈА: Филипче вели дека одлично сме се справиле со кoрoнaвиpycoт

Поврзано

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. –...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран...
- Advertisement -

Во вечерашното интервју на телевизија Алсат М, министерот за здравство. Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата.

-Нашите здравствени работници одговорија многу брзо и на највисоко експертско- стручно ниво. И во однос на раната детекција и превенцијата и во однос на оној клинички дел, односно третманот на пациентите. Ние бевме меѓу првите земји коишто ставија термални камери за детекција на аеродромите, меѓу земјите коишто сметам дека направија одлична стратегија во однос на дијагностицирање, начин на пристап, анализа на пациентите и идентификувањето на нивните контакти како и третманот на пациентите. И сето тоа во рамките на капацитетите на нашиот здравствен систем, рече Филипче.

Филипче ги посочи сликите од Италија и некои делови во Шпанија каде што немаше место каде да се сместат пациентите и потенцираше дека тоа кај нас не се случи и во ниту еден момент не дозволивме да се преполнат болниците.

-Во ниту еден момент на Инфективната клиника како централна јавно-здравствена установа кај што се сместуваат овие пациенти, капацитетот не беше пополнет повеќе од 60-65 проценти. Во ГОБ „8 септември“, никогаш повеќе од 5 проценти, изјави Филипче.

Министерот заклучи дека улогата на епидемиолозите, од аспект на превенција, раната детекција и дијагнозата и улогата на клиничарите- инфектолозите, интернистите коишто им помагаа во однос на третманот на пациентите дадоа одлични резултати во менаџирање на кризата.

Latest News

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. –...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...

(Видео) 3aeв се обвpзa дека ќе и cлyжи нa Бугарија: Ќе се пoтишyва нов договор се откaжyвaме од мaлцинcтвото и истopијата

БГНЕС: Да се ​​вратиме на прашањето на Договорот. Дали сте подготвени да преземете обврска да го спроведете како што беше планирано во 2017 година?...

More Articles Like This