ЈОВАН ЈАУЛЕСКИ: Aпел до влacтитe за зaштитa на студентите

Поврзано

Градоначалникот на Дојран повикан во полициja за предизборен пoткyп

Вечер.мк дознава дека на информативен разговор повикан е Анго Ангов, градоначалник на општина Дојран, заради сомневања за изборен поткуп. Нашите...

Со оркестрираната акција на СДСМ да се шкртаат гласачките ливчиња го потценуваат својот народ, а тоа е доказ и за нивната паника

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш на ТВ Алфа, посочи дека со...

Заев избега од дебати затоа што не сака да се соочи со вистината

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување на Алфа телевизија истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев бега...

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески преку статус на Фејсбук пишува дека во оваа криза која што се најде Македонија со коронавирусот, секој ден се забележува пораст на #новозаразени, а засегнати се и студентите.

-Во оваа криза која што се најде Македонија со коронавирусот, секој ден се забележува пораст на #новозаразени, а засегнати се и #студентите.
Да нагласам дека во ситуација кога академската година сѐ уште не е завршена, потребни се одлуки кои што нема да го стават #здравјето на студентите во прашање, во однос на условите во кои што треба да се одржат испитните сесии.
Затоа Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ апелира:

– Испитната сесија на факултетите да се спроведе #онлајн, затоа што со физичкото присуство на студентите се зголемува #ризикот од новозаболени и ширењето на #вирусот меѓу студентите.
– Им посочуваме на надлежните органи и факултетите кои донеле #одлука за спроведување на испитите со физичко присуство на студентите, да ја преиспитаат, затоа што со оваа одлука ќе се загрози здравјето на студентите и на професорите.
Имено, студентите коишто доаѓаат од други градови не би можеле да стигнат на испитниот термин, во ситуација во која имаме редуциран возен ред на ниво на цела држава.
Студентските домови се затворени, тоа значи дека студентите ќе имаат дополнителни трошоци додека трае испитната сесија. Ваучерите кои ги најави Владата, сеуште не се достапни за студентите и истите нема да бидат доволни за основните потреби на студентите во однос на превоз, сместување и храна.
Сметаме дека со оваа одлука дополнително ќе се оптоварат студентите и нивните семејства. Во ситуација кога во државава имаме секојдневно отпуштање на вработените, а огромен број на семејства се оставени буквално без приходи, тешко е да се одвои од семејните буџети за дополнителни трошоци за студирање.
Затоа во овој момент потребни се одлуки кои нема да ја попречат испитната сесија, а студентите ќе ги полагаат испитите на безбеден начин, без да се зголеми ризикот од ширење на #коронавирусот и без да прават дополнителни трошоци на свој товар или на нивните семејства.

#УнијаНаМладиСили #ВМРОДПМНЕ
#СеГрижимеЗаЗдравјетоНаМладите, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Во оваа криза која што се најде Македонија со коронавирусот, секој ден се забележува пораст на #новозаразени, а…

Julkaissut Јован Јаулески Tiistaina 2. kesäkuuta 2020

Актуелно

Со оркестрираната акција на СДСМ да се шкртаат гласачките ливчиња го потценуваат својот народ, а тоа е доказ и за нивната паника

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш на ТВ Алфа, посочи дека со...

Заев избега од дебати затоа што не сака да се соочи со вистината

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување на Алфа телевизија истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев бега од дебати бидејќи не сака...

Мицкоски: Заев си играше со судбината на државата

На вечерната емисија на Алфа телевизија „Заспиј ако можеш“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, порача дека Заев си поигра со судбината и иднината на...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со граѓаните во Штип

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва е во посета на општина Штип. Тој ќе оствари средба со граѓаните од оваа општина и пред нив...

Само сељаци маваат peкет

Стануваш премиер на Македонија, на држава како што милуваат да кажат членка на НАТО, аспирант за ЕУ и маваш рекет... Каков ли сељак треба...

Повеќе вести