December 6, 2021, 6:35 am

Јовески: Ако беше тepopистички акт ќе имаше траги од ekcплозив на автобусот и на тeлата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека страотната несреќа во која изгоре македонскиот автобус во Бугарија не може да е терористички акт.

Тој вели дека доколку се случило тоа, ќе имало траги од експлозијата.

„Извршена е експертиза во тој дел. Ако е терористички акт, тоа многу лесно се утврдува. Останува трага од експлозивот во било кој дел, и на автобусот и на телата“, рече Јовески.

Тој вели и дека очигледно било оти агенцијата „Беса транс“ не ги запазила сите процедури.

Тој вели дека уште додека биле во Бугарија наредиле да се заплени документацијата на превозникот, од каде биле известени дека нема списоци во писмена форма.

„Со самиот факт што автобусот ја напуштил територијата на Македонија без да има валидна документација, во делот на лиценцата, укажува дека до крај во рамките на дејноста на оваа туристичка организација не се запазувани сите процедури“, вели Јовески.

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...

More Articles Like This