January 25, 2021, 7:39 am

Јово Вангеловски: Од сегашна перспектива СЈО можеби свесно е 3лoупотpебеHо

Поврзано

(Видео) Милошeвcки: 27 април „fаlsе flag“ нaпaд – македонското пaлeњe на Pajхштагот

Кои се луѓето кои се кријат зад 27 април, која е организацијата која стои зад 27 април и кој...

Тешки муабети: 27 април и случувањето околу тој ден

Темата на вечерашната емисија на „Тешки муабети“ е случувањата околу 27 април. Љупчо Палевски: 27 Април е случување кое...

Axмeти: Пpaшањето со Бугapија ќе се peши напpoлет, за 20 години ниту eднaш не ce paзочарав од EУ и HAТО

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека оваа пролет, ќе се излезе од ќор-сокакот и проблемот со Бугарија ќе...
- Advertisement -

На 4 мај годинава, Врховен суд ги укина мерките куќен притвор за тројцата обвинети во случајот „Империја“,Орце Камчев, Цветан Панделевски и Ненад Јосифовиќ, кои претходно поднесоа жалба до Апелација. Но, дали постои веројатност овие одлуки да бидат укинати поради скандалот „Рекет“?

Првиот човек на Врховен суд, Јово Вангеловски за ТВ21 изјави дека овие одлуки се донесени во согласност со начелно правните мислења и дека не можат повторно да се разгледаат.

Тоа што тие постапувале спротивно на начелното правно мислење е проблем на СЈО, вели Вангеловски, кој додава:

Начелно правното мислење е дека по истекот на мандатот, СЈО веќе не е овластен тужител, но можеби аферата „Рекет“ докажува зошто тие не го почитувале тоа мислење.

Непочитувањето на тоа мислење, според Вангеловски отвора сомнежи дека отворените случаи по 30 јуни 2017, се започнати со цел да се злоупотреби СЈО.

Така личи од сегашна перспектива. Но, тоа е само логична претпоставка, вели претседателот на Врховен суд за ТВ21.

Latest News

Денеска е CB. maченица Taтјана

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 јануари. Денеска е Св. маченица Татјана. Света Татјана потекнувала од видно римско...

More Articles Like This