Јово Вангеловски: Од сегашна перспектива СЈО можеби свесно е 3лoупотpебеHо

Поврзано

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи...

На 4 мај годинава, Врховен суд ги укина мерките куќен притвор за тројцата обвинети во случајот „Империја“,Орце Камчев, Цветан Панделевски и Ненад Јосифовиќ, кои претходно поднесоа жалба до Апелација. Но, дали постои веројатност овие одлуки да бидат укинати поради скандалот „Рекет“?

Првиот човек на Врховен суд, Јово Вангеловски за ТВ21 изјави дека овие одлуки се донесени во согласност со начелно правните мислења и дека не можат повторно да се разгледаат.

Тоа што тие постапувале спротивно на начелното правно мислење е проблем на СЈО, вели Вангеловски, кој додава:

Начелно правното мислење е дека по истекот на мандатот, СЈО веќе не е овластен тужител, но можеби аферата „Рекет“ докажува зошто тие не го почитувале тоа мислење.

Непочитувањето на тоа мислење, според Вангеловски отвора сомнежи дека отворените случаи по 30 јуни 2017, се започнати со цел да се злоупотреби СЈО.

Така личи од сегашна перспектива. Но, тоа е само логична претпоставка, вели претседателот на Врховен суд за ТВ21.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести