Јолевски – Ги повикувам иceлeниците кои се во Македонија да излезат да гласаат

Поврзано

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...

Алтернатива на Гаши блиску до договор со ВМРО?

Како што се интензивираат нaпорите за формирање на нова влада во Македонија, се прават сè повеќе комбинаторики и обиди...

(Фото) Големо невреме во Штип, градот буквално под вода

Големо невреме вечерва го зафати Штип. Како што денеска во текот на целиот ден предупредуваше УХМР да се...
- Advertisement -

Престојните парламентарни избори се единствена шанса за изправување или продолжување на правецот во кој се движи Македонија. Изборот на наредната извршна власт е клучно за развојот и растот на економијата. Излезност во голем број е особено важно бидејќи ќе ги потврди резултатите на граѓаните а воедно и ја намалува можноста за можна манипулација доколку нема кворум или доволно број на гласови.

Многу држави, вклучувајќи ја и Макдеонија, се моментално политчки поларизирани на сметка и товар на народот. Затоа народот има должност масовно треба да излезе да го даде својот глас за тие кои сметаат дека ќе ја водат државата во права насока во наредните четири години.

Иако оваа година можноста за глас беше одземена на голем број македонци ширум светот—право гарантинаро од устав на секој државјанин на Македонија—жителите но и тие кои се во можност да допатуваат до Македонија треба да го искористат и дадат своето право на глас. Голем број на држави овозмножат право на глас на своите граѓани кои живеат надвор од матичната држава. Дали преку пошта, електронски или во локални димпломатско конзуларни преставништва, голем број на држави имаат најдено различни решенија—безбедни решенија со кои е невозмножен фалсификат—за да овозмножат право на глас на сите свои граѓани подеднакво.

Во Македонија, за жал, се случува спротивното и се кратат правата на граѓаните во 21 век. Демократско опшество се гради со почитување и овозомножување на човекови и граѓански права, а не со одземање на право на глас.

Многу луѓе, вклучувајќи ме и мене, не се во можност да допатуваат во Македонија поради светската пандемија и затворените граници. Затоа се надевам, и ги охрабрувам, сите жители во Македонија и граѓани кои се на привермен престој во странство и се во можност да допатуваат до нивниот роден град да излезат на 15-ти јули и да го дадат својот глас. Со среќа на сите!

– Перо Јолевски

Шеф за Европа и лобиста во меѓународена консултантска компанија Блу Стар Стратеџис во Вашингтон, САД

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This